štvrtok, 13 december 2012 20:32

Marianna Dubovcová: pomáhame mamám aj vďaka koláčikom. Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(19 hlasov)
Marianna Dubovcová: pomáhame mamám aj vďaka koláčikom. Marianna Dubovcová: pomáhame mamám aj vďaka koláčikom.

Iniciatíva "Darujeme sladké Vianoce" vznikla vďaka mamám združeným na portáli Tortyodmamy. V roku 2011 poslalo 151 žien z celého Slovenska krabicu vlastných vianočných koláčikov deťom a rodinám v ťažkých životných situáciách. A koláčiky sa budú posielať aj tieto Vianoce.

Marianna Dubovcová: pomáhame mamám aj vďaka koláčikom.

Marianna Dubovcová z Martina sa do aktivít na portáloch tortyodmamy.sk a nanicmama.sk zapája už viacero rokov. Najskôr ako prispievateľka a v súčasnosti ako editorka sa rozhodla podporiť mamy a celé rodiny v núdzi cez posielanie vlastnoručne napečených koláčikov. A nájsť mamy ochotné poslať vlastné vianočné dobroty bolo cez tieto portály predsalen čosi jednoduhšie. Iniciatíva má názov Darujeme sladké Vianoce a v tomto roku oslovila mnoho ľudí aj na sociálnej sieti Facebook. Minulý rok mamy potešili viac ako 200 detí a cez 100 dospelých zaslaním množstva balíčkov so sladkým prekvapením.

Kde sú začiatky koláčikovej iniciatívy?

"Na portáli naničmama.sk som už viac ako tri roky. Robia sa tu rôzne zbierky na podporu rodín ktoré potrebujú pomoc. Všetky aktivity sú priamo adresné a nie je medzi nimi sprostredkovateľ. Ide väčšinou o pomoc vo forme zasielania hračiek, oblečenia, nábytku, stravných lístkov a podobne. Okrem toho niektoré žienky vymysleli aj tento nápad - posielanie pečených koláčikov. Dohodli sa iba cez email a poslali balíčky prvým rodinám. Následne sa táto aktivita rozšírila a v roku 2011 už bola organizovaná viacerými ľuďmi na stránke tortyodmamy.sk"

Táto iniciatíva má krásnu myšlienku, aké sú na to odozvy?

"Už minulý rok sa nám potvrdilo, že posielanie koláčikov nie je len o skromnej hmotnej pomoci. Ako som to balila, cítila som že tam vkladám aj kúsok srdca. Keď si potom rodina tento balíček otvorí, nenájde tam len koláčiky. Je v tom niečo viac. Okrem toho tam prikladáme aj krátky list písaný v duchu podpory a snahy pomôcť. Neočakávame od nich spätnú väzbu, pre nás to je anonymné. Sme radi keď môžeme pomôcť. Samozrejme sú ľudia, ktorí potrebujú vedieť, že dar bol odovzdaný správnej osobe. V našom prípade to ale nie je potrebné. Ľudia nemusia vidieť biedu a starosti aby mohli pomôcť."

Marianna Dubovcová: pomáhame mamám aj vďaka koláčikom.Balíčky posielate adresne, ako tento systém funguje?

"Všetko ide z adresy na adresu. Nie je tu žiadne zberné miesto ani sprostredkovateľ. Posielame to na základe odporúčaní používateliek, ktoré tých ľudí poznajú. Samozrejme, ak si rodina praje byť v anonymite, rešpektujeme to a balíček odovzdá konkrétnej rodine jej navrhovateľ. Podporujeme aj krízové centrá, kde odovzdávame darčeky aj osobne, pokiaľ to je možné."

V tomto roku ste iniciatívu umiestnili aj na Facebook, aká je odozva?

"Vďaka sociálnej sieti, ktorú som aj ja začala používať len prednedávnom, sa naša akcia rozšírila veľmi rýchlo. Je tam zapojených viac ako 440 ľudí, ktorí darujú svoje koláčiky pre 73 rodín a 23 krízových centier a domovov. Práve budúci týždeň ideme balíčky posielať."

Uvažovali ste nad propagáciou cez iné médiá?

"Zatiaľ nie. Táto iniciatíva je iba na menovaných protáloch a na Facebooku, nebudeme sa spájať s inými subjektami. Chcem aby tá dôvera v naše aktivity ostala stopercentná. Aj napriek tomu že si to vyžaduje veľa času a úsilia, tak v tom chcem pokračovať. Nebudeme organizovať ani kampane cez médiá, nám stačí naničmama.sk a tortyodmamy.sk, tam sú združení ľudia ktorí to poznajú a radi pomáhajú."

Ako vnímate verejné zbierky, kam by ste odporučili ľudí, ktorí chcú pomôcť?

"Od vyberačov peňazí som si niekoľkokrát pýtala povolenia na zbierku a nevedeli sa riadne preukázať. Určite do takýchto aktivít neprispievam. Ľudia, ktorí chcú pomôcť nemusia ísť ďaleko. Podporiť môžu krízové centrá alebo rodiny priamo v Turci. Cez naničmamu funguje aj OZ Mamám Slovenska, ktoré zastrešuje veľkú komunitu žien a prevádzkuje aukčný portál, ktorého cieľom je poskytovať pomoc vo forme výťažku z dražby práve rodinám, ktoré sa ocitli v ťažkej životnej situácii. Združenie poskytuje aj poradenstvo, aktívne sa snažia problémy riešiť a podávajú rodinám pomocnú ruku."

Rozhovor bol autorizovaný.

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn