pondelok, 03 február 2014 00:00

S tanečníkom Adamom Kmeťom o Shakers Dance Company aj o sólovej kariére Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
S tanečníkom Adamom Kmeťom o Shakers Dance Company aj o sólovej kariére S tanečníkom Adamom Kmeťom o Shakers Dance Company aj o sólovej kariére

Vyštudoval Pedagogickú a sociálnu akadémiu, odbor učiteľstvo a vychovávateľstvo. Hip-hopu sa začal venovať v roku 2004. V tanečnej škole Shakers Dance Company  pôsobí zhruba osem rokov ako tréner a asistent.

Ako a kedy vznikla tanečná škola Shakers?

Zakladateľkou a manažérkou našej tanečnej skupiny je Marcela Hrúzová. Je to uznávaná tanečníčka, ktorú pravidelne pozývajú ako vyučujúcu na podujatia nielen v rámci Slovenska, ale aj do Čiech či Dánska. Myšlienka založiť tanečnú skupinu vznikla v roku 1999. Najprv to bolo čisto dievčenské zoskupenie tanečníčok, ktorým išlo predovšetkým o uspokojenie vlastných tanečných potrieb. Keď začali dosahovať výsledky a žať úspechy, objavili sa požiadavky, aby sa skupina rozšírila o dospelých a neskôr aj o detských členov. Posledné 3 roky sa venujeme práci s deťmi od 6-10 rokov a dlhoročne máme tanečnú základňu juniorov vo veku 12-15 rokov a samozrejme aj starších tanečníkov. Výber tých najlepších, tzv. jadro Shakers vždy tvorili naši odchovanci. Momentálne začíname vychovávať už ďalšiu generáciu tanečníkov. So všetkými zložkami sa úspešne zúčastňujeme súťaží. Uplynulý víkend sme sa zúčastnili na Deep Dance League, kde zožali úspechy sólisti a duá.

Aké najväčšie úspechy tanečnej skupiny môžete spomenúť?

Naša skupina má 23 majstrovských titulov v rôznych tanečných disciplínach. V histórii Slovenskej tanečnej organizácie disciplín IDO (International dance organization) máme v dvoch disciplínach (v skupinách a formáciách) po 9 majstrovských titulov. Desiaty - minuloročný titul sa nám nepodarilo získať, ale skončili sme na druhom mieste. Aj tak sme však stále historicky najúspešnejšia hip hop skupina v rámci STO D IDO. Mnoho ďalších úspechov zaznamenali aj naši sólisti či dvojičky. Stali sme sa celkovým víťazom v kategórii najlepšia tanečná skupina roku na Slovensku. Zúčastnili sme sa semifinále Česko-Slovensko má talent. Za veľký úspech považujem vystúpenie na najväčšej stredoeurópskej akcii Street dance camp Europe, kde si organizátori vyberajú najlepšie európske tanečné skupiny a pozývajú lektorov zo zahraničia. V roku 2009 sme sa ako jediný zo Slovenska zúčastnili prestížnej svetovej exhibície najlepších tanečných skupín, Urban Dance Showcase v Nemecku. Máme za sebou množstvo vystúpení na tanečných mítingoch a v kempoch, ako aj rôzne spolupráce so slovenskými spevákmi, hudobníkmi či hip-hopovými skupinami.

Aké úspechy ste v poslednej dobe zožal  v sólovej kariére?

V októbri som sa zúčastnil televíznej tanečnej show Move up, kde som sa prebojoval do semifinále, čím som sa zaradil medzi top tanečníkov Slovenska. Nedávno som mal možnosť absolvovať v Košiciach kasting do jednej z hlavných úloh prvého československého tanečného filmu od tvorcov Snowborďákov a Rafťákov, čo si ako možnosť nesmierne cením. Momentálne čakám na vyjadrenie od produkcie.

Pomohlo vám zviditeľnenie sa v televízii?

Určite áno. Už počas nášho účinkovania v Česko-Slovensko má talent, sme dostali množstvo komerčných ponúk. Financie získané z takýchto podujatí sme vložili do pohľadávok nevyhnutne spätých s tancom, ako sú nové kostýmy, tvorba choreografie, do novej aparatúry. Možno sa zdá, že  vstupné výdavky pri tanci nie sú až také vysoké ako  pri iných športoch, ale ak sa to má robiť kvalitne, celková výbava a poriadne ozvučenie sú veľmi podstatné. Takisto dôležité je neustále sa v tejto oblasti vzdelávať.

Akými ďalšími formami prezentujete svoje aktivity?

V našej brandži je veľmi moderné natáčať videá a umiestňovať ich na sociálne siete, či na rôzne kanály. V januári sme vydali najnovšie tanečné video, ktoré sme natáčali v miestnom klube Lounge -Marcela Hruzova & Adam Kmet | @Drake - Hold On We're Going Home. Ďalšie video, v ktorom prezentujeme aký štýl robíme, sme počas sviatkov natočili aj v Londýne. Snažíme sa pridávať videá pravidelne. Tanečník si tvorí renomé jednak na základe svojich úspechov v súťažiach, kde sa prezentuje vytvorenou choreografiou alebo vystupuje ako sólista a  samozrejme aj formou videí.

Akú aktivitu plánujete v tanečnej škole v najbližšom období?

Čo sa týka tanečnej skupiny, máme veľa ponúk na rôzne akcie, kde sa môžeme buď zúčastniť ako umelci, alebo sa môžeme spolupodieľať ako organizátori. Na prelome januára a februára organizujeme školenie s českými lektormi, ktorí nás prídu vzdelávať na tému história a súčasnosť hip-hopovej kultúry. Predstavia nám jednotlivé smery a štýly. Sme vlastne jediní na Slovensku, komu sa túto ponuku podarí využiť. Workshop bude pozostávať z praktickej a teoretickej časti. Podujatie je určené pre všetky vekové kategórie spomedzi našich členov a malo by byť takým celoplošným vzdelávaním tanečnej skupiny, ktoré ju ako celok vo vedomostiach, schopnostiach a zručnostiach posunie ďalej.

Ako je to s financovaním aktivít tanečnej školy?

Fungujeme pod záštitou centra voľného času Juniorklub a na tréningy využívame priestory v DO Strojár. Odborne a umelecky školu vedie Marcela Hrúzová. V minulosti mal Juniorklub väčší prísun dotácií z rozpočtu mesta, z ktorých sme čerpali aj my. Za posledné roky sa to zmenilo, čo nám zabránilo využiť každoročne vybojované nominácie na majstrovstvá Európy, sveta a iné uznávané tanečné podujatia. Chodievame sa vzdelávať na workshopy, na ktoré sú prizývaní tanečníci z celej Európy a hlavne z Ameriky. Účasť na takýchto podujatiach si musíme financovať sami, počnúc cestovnými a ubytovacími nákladmi a končiac účastníckymi poplatkami. Iba samotný workshop vyjde od 20 do 100 € za osobu, plus cestovné náklady. Keď chceme našim deckám prinášať kvalitu a chceme sa vzdelávať, je nevyhnutné, aby sme takéto workshopy navštevovali. Máme kopec úspechov a radi by sme vycestovávali a reprezentovali mesto na akciách, na ktoré sme pozvaní, finančný rozpočet nám to však častokrát neumožňuje. Takisto by sme ocenili partnerstvá s firmami alebo sponzoring, ale aj v tejto oblasti je to náročné. Okrem financií vieme využiť aj hmotnú pomoc, napríklad v podobe pitného režimu, výživových doplnkov či kostýmov, ktoré nakupujeme v obchodných sieťach.

Aké sú celkové náklady rodičov na detského tanečníka?

Mesačný klubový poplatok je od 13-17 €. Účasť na majstrovstvách vrátane kostýmu a štartovného vychádza na 170 € na účastníka. Takže finálne zaplatí rodič 330 € na rok, čo je v porovnaní s niektorými inými aktivitami a krúžkami pomerne nízka suma. Napriek tomu sa často ľuďom táto suma zdá vysoká alebo neprimeraná. Treba však povedať, že nejde len o bezcieľne trénovanie. Snažíme sa robiť kvalitné veci a prinášať mládeži aj celkový rozvoj osobnosti. Okrem priamo viditeľných dosiahnutých výsledkov sa za pridanú hodnotu dá považovať to, že sa dieťa naučí mnohým sociálnym zručnostiam. Vyžadujeme presnosť, tréningy sú pravidelné, 2-3 krát do týždňa, miesto v tanečných zložkách na súťažiach si musia tanečníci zaslúžiť. Učí ich to trpezlivosti, pracovitosti, cieľavedomosti, dochvíľnosti i komunikatívnosti. Takže členstvo v tanečnej skupine obohacuje deti aj po tejto stránke ato, čo sa naučia, môžu využiť neskôr aj v iných životných situáciách. Motivujúce sú aj návštevy v zahraničí, počas ktorých majú možnosť vidieť ako to funguje niekde inde, nadobúdajú skúsenosti.

Ako a kedy prebieha nábor nových členov?

Snažíme sa, aby proces vzdelávania tanečníkov bol celistvý a bol čo najefektívnejší, takže robievame nábor nových členov vždy v septembri na začiatku školského roka. Vtedy si našich zverencovzadelíme podľa výkonnosti do skupín a potom sa individuálne venujeme rozvoju ich dispozícií, schopností, zručností, pretože tanec je aj o osobnostnom prejave a rozvoji. Počas roka nových tanečníkov spravidla neprijímame, pretože je ťažké napojiť sa do zabehnutého systému  a dáva to nesprávny obraz o chode celej tanečnej skupiny.

Aké sú Vaše ďalšie aktivity? Nemáte ambíciu odísť do zahraničia?

Táto profesia je uspokojivá v tom, že dáva možnosť sa kreatívne vyžiť, čo ma baví. Samozrejme mám ponuky vycestovať a určite by to bolo finančne zaujímavejšie, ale práca, ktorej sa momentálne venujem, ma teší. Mám radosť z toho, že deti, s ktorými trénujem napredujú a majú úspechy. Okrem tanca sa spolu s otcom venujeme chovu koní a organizovaniu parkúrových pretekov v areáli jazdeckého klubu v Dolnom Kalníku. V spolupráci s Turčianskym kultúrnym strediskom sme minulý rok zorganizovali folklórno-tanečný minifestival s názvom Dni radosti , kde mali návštevníci okrem iného možnosť vidieť aj zaujímavé ukážky live paintingu.  Takže ja osobne tu mám dosť podnetov a stimulov, ktorým sa môžem venovať. Mám aj na Slovensku ešte ciele, ktoré by som chcel dosiahnuť, či už s mojimi zverencami, alebo ako sólový tanečník.

 

Autor: Mira Kováčová © Autorské práva sú vyhradené

 

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online