Vytlačiť túto stránku
utorok, 04 marec 2014 21:13

Live Painting otvoril novú sezónu battlom v Elefante Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(10 hlasov)
Live Painting otvoril novú sezónu battlom v Elefante Live Painting otvoril novú sezónu battlom v Elefante

V piatok 21. februára sa v martinskom Elefante uskutočnila prvá tohtoročná akcia live paintingu, ktorou priaznivci tohto umenia zahájili ďalšiu sezónu a zároveň oslávili 1. výročie začatia projektu LIVE PAINTING.

Prvý tohtoročný Live Painting Battle umelcov zo Slovenska a Čiech sa konal práve v Martine. Tvorilo sa na vybrané témy, ktoré sa vylosovali priamo na akcii. Účastníci mali k dispozícii iba čiernu fixku alebo čiernu farbu, nemohli sa ani pomýliť - museli to zvládnuť na prvý raz. Maľovali na formát 90x70 cm, vyhradený čas bol presne 45 minút. O priebehu akcie sme sa porozprávali so spoluorganizátormi akcie Martinom Hríbom a Martinom Novysedlakom.

 

Čo bolo hlavnou myšlienkou tejto akcie?

Hlavná myšlienka spočívala v tom, že battleri mohli medzi sebou súťažiť a zistiť, kto z nich je aktuálne v najlepšej forme. Samozrejme išlo aj o prehlbovanie scény a nadobudnutí skúseností pre súťažiacich, rozvíjať ich tvorivosť a kreativitu. Navyše pre publikum bolo zaujímavé za aký krátky čas je možné namaľovať plnohodnotné diela.

Aké témy boli v ponuke?

Snažili sme sa vybrať také témy, na ktoré sa dá bez problémov niečo nakresliť, pri ktorých sa mohli ukázať a zároveň sa zabaviť. Témy sú vždy kreatívne, aby každého napadlo niečo iné. Mali sme témy všeobecné, zo súčasnosti, tieto témy boli vtipne poňaté. V ponuke boli aj politické a ekologické témy, ale žiadna z nich nebola vyžrebovaná. Spomedzi štyridsiatich tém sa vylosovalo osem.

Napríklad?

Nosatý moderátor, dlhoprstý policajt, planéta opíc, výherné automaty, prsatá kuchárka...

Koľko bolo súťažiacich účastníkov?

Zúčastnilo sa 14 battlerov, dokonca sa vybral jeden maľujúci priamo z publika. Boli tam ľudia z Banskej Bystrice, z Malaciek, z Dolného Kubína, z Námestova, z Prahy, viacerí zo Žiliny a traja Martinčania. Zapojili sa aj nováčikovia.

Ako prebiehala súťaž a hodnotenie?

Po dvoch kolách nasledovalo semifinále a finále. Boli sme trojčlenná porota. V nerozhodných prípadoch rozhodlo publikum svojou hlasitou podporou :)

O čo sa súťažilo?

Hlavnou cenou bol výherný pohár, ktorý je vstupenkou na ďalší battle a streetartové a graffiti časopisy od Rooftop.sk.


Martin Hríb (vľavo) a Martin Novysedlak (vpravo) odovzdávajú cenu víťazovi Radoslavovi Kolekovi

Aké máte plány s obrazmi, ktoré umelci vytvorili?

O niektoré bol veľký záujem a predali sa priamo na mieste. Tie ostatné zverejníme na našej webovej stránke www.livepainting.sk, kde ich bude možné zakúpiť. Časom po nazbieraní určitého počtu diel sa zorganizuje veľká predajná výstava v galérií. To, že si umelci môžu takto zarobiť, je pre nich zaujímavé. Keďže si záujemcovia kúpili obrazy priamo na akcii, dostali ich za priateľskú cenu 30€. Na webe sa budú predávať od 50€, tie lepšie aj za 70€.

Hudobný program bol perfektný, kto sa na ňom podieľal?

Na akcii hral DJ Vražda z Banskej Bystrice, jeden z popredných slovenských DJ-ov, hráva hip-hop iba z platní. Prišiel aj DJ Pepe z Londýna. Z domácich to boli DJ Majky Disco z FBC crew, DJ Pospo. Počas akcie nás potešili svojimi rýmami aj MC Mrázo a MC Marlos z Martina.

Autor: Mira Kováčová © Autorské práva sú vyhradené

 

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online

Najnovšie články od autora: Miroslava Kováčová

Súvisiace články podľa značky