Reklama
pondelok, 17 marec 2014 00:00

Mikuláš Knapp: Slabá zima detské lyžiarske kurzy neohrozila Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)
Mikuláš Knapp: Slabá zima detské lyžiarske kurzy neohrozila Mikuláš Knapp: Slabá zima detské lyžiarske kurzy neohrozila

Lyžiarska a snowboardová škola FATRA SKI pripravuje každý rok v Jasenskej doline skupinové lyžiarske kurzy pre deti. Napriek slabšej zime sa podarilo sezónu zvládnuť a kurzy prebiehali až do začiatku marca, kedy sa zavŕšili záverečným pretekom. O tom, čo sa deti na kurzoch naučili a o zhodnotení uplynulej sezóny sme sa porozprávali s Mikulášom Knappom.

 Zima nás tento rok prekvapila, ako by sa dala zhodnotiť sezóna v lyžiarskej škole?

Napriek veľkým očakávaniam, ktoré sme na sezónu 2013-2014 mali, a na ktorú sme sa pripravili po materiálnej aj personálnej stránke, snehové podmienky nám veľmi nepriali. Dali sme si vyškoliť nových inštruktorov s licenciou “C“, niektorí pôvodní inštruktori si zvýšili kvalifikáciu. Pripravili sme si plán, mali sme nakontrahované škôlky aj školy. Zima začala dosť dobre v polovici decembra. Od 6. januára boli však už podmienky menej vyhovujúce. Vďaka JASED-u, ktorý zabezpečil aj technický sneh a geografickým podmienkam v Jasenskej doline, ktoré to umožnili, bol svah pripravený tak, že sme 75% detí z plánovaného počtu odučili.

 

Odkiaľ deti prichádzali?

Na kurz sa prihlásili školáci a predškoláci tradične z Turca aj okolia Nitry. Učili sme aj deti z Bojníc a okolia, ktoré chodia k nám už tretiu sezónu.

 

Ako vyzerá kurz pre deti? Z čoho pozostáva?

Podľa klasickej schémy je to 5 dní výuky po dve hodiny. Kurz trvá od pondelka do piatku. Máme metodický plán, podľa ktorého postupujeme. Prvý deň sa účastníci zoznamujú s lyžami, rozdelí sa výstroj. Deťom, ktoré výstroj nemajú, ju požičiame a prinesenú výstroj skontrolujeme. Lyže nastavíme a navoskujeme a začneme deti deliť do skupín. Druhý deň tí šikovnejší už idú na vlek, ďalší sa stále učia brzdiť a stáť na lyžiach. Keď vidíme, že sa bezpečne pohybujú, dokážu urobiť oblúčik a dokážu zabrzdiť, tak ich pomaly posúvame do väčších skupín, na vleky a jazdíme s nimi. Na jedného inštruktora pripadá zhruba 6-8 detí. V prípade zdatnejších, starších detí, je to niekedy aj viac, ale toto je bežný priemer. V prípade menších detí má inštruktor na starosti niekedy len 4-5 z nich.

 

Čo deti po absolvovaní kurzu ovládajú?

Zhruba 90% z detí predškolského veku už po kurze vie ísť samostatne na vleku. V pondelok nastúpia a v piatok už samostatne jazdia, vedia sa zapnúť na vlek, odopnúť sa hore a zjazdiť svah takým spôsobom, že neohrozia seba ani ostatných na svahu. Na to kladieme dôraz. Samozrejme súčasťou celého procesu výuky nie je len lyžovanie. Organizujeme napríklad „Funny day“, počas ktorého hľadajú poklad, predposledný deň mávame karneval na lyžiach a posledný deň patrí záverečným pretekom. Počas nich si môžu zmerať sily. Vrcholom je záverečný pretek na konci sezóny, určený pre tých najlepších.

Ako prebiehal záverečný pretek? Aké mali súťažné disciplíny?

Oslovili sme všetky školy, ktoré s nami tento rok lyžovali a ktoré aj napriek nepriaznivému počasiu kurz absolvovali, aby nám poslali 1-2 najlepších reprezentantov. Deti sme rozdelili do kategórií školákov prvého stupňa základných škôl a predškolákov. Ráno bola prezencia, rozcvička, inštruktori si rozdelili súťažiacich do skupín podľa veku a podľa schopností a jazdili s nimi. Dostali od nás lístky a inštruktorov zdarma, deti neplatili nič, všetko mali k dispozícii. Jazdili 2-4 kolá, vybral sa najlepší čas a vyhodnotili sme ich v dvoch kategóriách. Popritom súbežne bežal záverečný pretek nášho sezónneho kurzu, ktorý pravidelne navštevovalo 9 detí. Títo lyžiari si počas celej sezóny zdokonaľovali svoju techniku, jazdili aj v bránkach. Boli to tí šikovnejší, ktorí síce nechcú byť pretekármi, ale chcú vedieť dobre jazdiť. Im sa venovali naši dvaja najlepší inštruktori, Janka Štaffenová, ktorá kedysi jazdila Svetový pohár a Marek Gnot, ktorý je nielen inštruktor, ale aj lektor s top licenciou na vyučovanie lyžovania na Slovensku.

 

Ktorí sponzori vám počas sezóny pomohli?

Mali sme viacerých sponzorov. Hlavným sponzorom je samozrejme Jasenská dolina a firma JASED, ktorá nám vždy pripravila svah a dala nám výhodnú cenu na lístky, aby to pre deti bolo cenovo prijateľné. Z ďalších sponzorov môžem spomenúť martinskú očnú kliniku UVEA Mediklinik, ďalej pána Doskočila, ktorý prevádzkuje internetový obchod www.lacnyskialp.sk a má predajňu SKIALPSHOP vo Vrútkach. Ceny nám venovala aj spoločnosť J.M. Martin, predajca automobilov Nissan a Ford, Fit Klub - plaváreň Hurbanova. Celé podujatie zastrešilo aj mesto Martin, ktorému by som sa rád touto cestou poďakoval za pomoc. Chcem poďakovať aj všetkým inštruktorom FATRA SKI, za ich trpezlivosť s deťmi.

 

Čo vás táto neobvyklá sezóna naučila?

Táto, v podstate ťažká sezóna, nám ukázala, kde sú ešte naše rezervy, čo ešte potrebujeme zlepšiť a technicky pripraviť na to, aby sme zvládli aj sezónu za zhoršených klimatických podmienok. Takúto zimu si nikto nepamätá možno za posledných 30 rokov. Takže budeme musieť popracovať na tom, aby sme dokázali čeliť aj prípadnému nedostatku prírodného snehu. Ale celkovo musím vyjadriť spokojnosť s touto sezónou. Na jednej strane sme zvládli sezónu celkom dobre, aj čo sa týka počtov detí, aj organizačne, na druhej strane nám zima ukázala nejaké technické rezervy, ktoré by sme chceli do budúcna riešiť, aby komfort a kvalita poskytovaných služieb boli ešte lepšie, aby sme mohli zvládnuť aj väčšie počty detí naraz, pretože začíname narážať na problémy s priestorom, ktoré súvisia aj so všeobecne zhoršenými klimatickými podmienkami. Teraz je na nás, aby sme si to vyhodnotili, spracovali a pripravili sa na ďalšie sezóny tak, aby boli naši klienti ešte spokojnejší.

 

Autor: Mira Kováčová © Autorské práva sú vyhradené

 

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online