Reklama
nedeľa, 04 máj 2014 22:01

Antoines v martinskom Lounge

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Antoines v martinskom Lounge Antoines v martinskom Lounge

Lounge ponúkol začiatkom mája koncert kapiel Antoines a Voice of Horse. Viac o turné This is the end of RockAndRoll 2014, ako aj o rovnomennom albume nám porozprával zakladateľ a leader kapely Antoines hudobník a spevák Tomáš Zámožník.

Antoines je relatívne nové zoskupenie, ako prišla myšlienka jeho založenia?

Kapela fungovala nejaký čas ako projekt bez toho, aby sme koncertovali. Časom som sa zoznámil s Marekom Gregorom, mimochodom Martinčanom, s ktorým sme začali pracovať na koncertnej hudbe, a s ktorým sme nahrali aj album. Je to projekt, ktorý mi skrsol v hlave ešte pred mnohými rokmi, nechcel som ale kapelu za každú cenu len preto, aby sme hrali. Chcel som, aby to bolo s tými správnymi ľuďmi a v ten správny čas. Až stretnutie s Marekom, ktorý hral predtým so skupinou Lavagance, bolo impulzom k tomu, aby táto kapela vznikla.

 

Turné odohráte v medzinárodnom zložení. Môžete predstaviť hudobníkov?

Máme pražského bubeníka Filipa Muzikanta a francúzskeho basgitaristu Philippa Leforestiera. Ja pochádzam z Trnavy. Všetci traja žijeme a pôsobíme v Prahe, tam sme sa nejakým spôsobom spoznali a dali dokopy.

 

Turné ste začali v Čechách. Aké sú vaše dojmy z pražského koncertu?

Zatiaľ sme nadšení. V Prahe bolo kvantum ľudí a bolo to veľmi dobré, odozva publika fantastická, ja som bol veľmi spokojný. V Prahe sme koncertovali už viackrát a máme tam už svoje publikum, ktoré na nás chodí. Slovenská časť turné je pre mňa zaujímavý experiment. Na Slovensku sme zatiaľ hrali len v rámci iných akcií, teraz ideme po prvýkrát zahrať naše koncerty po mestách, kde sme nikdy predtým nehrali a kde nás nikto nepozná, takže som zvedavý, ako to dopadne.

 

Ako by ste charakterizoval album This Is The End Of The RockAndRoll?

Je to v podstate taká denníková zbierka rockandrollových pesničiek nie úplne jednoznačného žánrového smerovania.

 

Kto je tvorivým elementom vo vašej kapele?

Som to ja, tvorím pesničky ako po textovej, tak aj po hudobnej stránke s tým, že potom sa snažíme do toho spoločne vtesnať tú pravú atmosféru. To je samozrejme práca zvyšku kapely. Album sme nahrávali v podstate len dvaja, ja s Marekom  Gregorom a fungovalo to tak, že on nahral bicie, keďže je veľmi dobrý bubeník a ja som nahrával ostatné nástroje. Pracovali sme na pesničkách sami doma, čo malo tú výhodu, že sme sa s tým mohli vyhrať a urobiť to tak, aby sme v tej chvíli boli s výsledkom spokojní. Samozrejme, s odstupom času s tým človek spokojný nie je. Jedného dňa ale musel prísť moment, kedy sme si povedali, že už to uzavrieme a vypustíme do sveta a ten moment nastal a album je vonku. Inak by sme ho prerábali donekonečna.

 

Album je už nejaký čas na trhu. Sú toto prvé koncerty, na ktorých ho prezentujete?

Áno, toto je naše prvé turné. Nie sme kapela, ktorá by koncertovala nejak zúrivo veľa, a to z viacerých dôvodov. Jeden z dôvodov je, že chceme, aby tie koncerty boli pokiaľ možno čo najlepšie. Všetci sme muzikanti, ktorí si už nejaké koncerty odohrali a vieme, že keď človek hrá príliš veľa, tak sa trochu odpútava od pôvodného zámeru a stráca to šťavu, ktorú to má, keď človek nehráva až tak často. Myslím, že je dobré, že sme na turné vyrazili až teraz. Nejakým spôsobom sa to usadilo, pesničky sa posunuli istým smerom. Koncertné podanie je samozrejme úplne iné ako to albumové. Album je nahrávaný tak, že je tam kvantum nástrojov, veľa gitár, ale na koncertoch hrávame iba v trojici. Takže celé sa to muselo prearanžovať tak, aby pesničky fungovali aj v zložení bicie, basa, gitara, spev.

 

Ako ste na tom s točením klipov k jednotlivým pesničkám?

Nejaké klipy máme. Aj čo sa týka klipov, snažíme sa všetko si robiť sami. Video k skladbe I think I have no Wild side, ktoré sme natočili, bol pokusom spraviť normálny videoklip. Či je vydarený alebo nie, to už nech si posúdi každý sám. Okrem toho točíme k pesničkám videá, nie sú to klipy v pravom slova zmysle. Zámerom je dostať všetky pesničky, ktoré na tom albume sú, na internet a zdá sa mi slabé, keď  kapela zavesí pesničku na internet s tým, že obraz je len buklet, alebo niečo podobné. Tak som si povedal, že to skúsim aspoň trochu ozvláštniť tým, že ku každej pesničke natočím krátke video.

 

Aké sú vaše ďalšie spoločné plány?

Čaká nás ďalší klip, ktorý sme už začali točiť. Okrem toho chceme začať čím skôr natáčať ďalší album, pesničiek máme viac než dosť. Snáď v lete sa k tomu dostaneme a natočíme zase niečo nové. Verím, že to bude album, ktorý bude zase trochu iný a dúfam, že lepší. Tento album bol dosť prehustený čo sa týka aranžmánov, čo si aj vyčítam. Ten prvý album vznikal dlhšie obdobie, je to akoby zbierka. Nový album bude aktuálny, bude odzrkadľovať to, čo v súčasnosti žijeme.

 

Autor: Mira Kováčová © Autorské práva sú vyhradené

 

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online