pondelok, 07 január 2013 00:00

Vlado Kubala: Martinská hudobná skupina Šleha. Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(32 hlasov)
Vlado Kubala: Martinská hudobná skupina Šleha. Vlado Kubala: Martinská hudobná skupina Šleha.

Rocková skupina Šleha vznikla na jar roku 2012. Basový gitarista Vlado Kubala spolu s bubeníkom Petrom Mydlom prizvali do kapely gitaristov Ľubomíra Mazáka, Lukáša Pialu a speváka Juraja Jančeka. Kapela si razí cestu na Slovenskej aj Českej hudobnej scéne koncertovaním na rôznych festivaloch a rádiovými hitparádami.

Prvé skladby „Pravda občas bolí“ a „Je mi ľúto“ nahrali v slovenskom štúdiu BABYLON pod producentským dohľadom hudobného majstra Juraja Kupca. Šleha presadzuje názor, že na svoj jazyk má byť človek hrdý a preto sú všetky texty slovenské. 6. decembra sa konala premiéra debutového videoklipu k pesničke „Je mi ľúto“. Vláčnejšie tempo a hlboký text chytil  za srdce fanúšikov rôznych generácií. V súčasnosti sa skupina venuje nahrávaniu prvého albumu, ktorý bude vydaný v lete roku 2013.

Ako vznikla Šleha?

"Hrával som 12 rokov v kapele AYA. Koncom roka 2011 som z tejto kapely odišiel a rozhodol sa založiť vlastnú formáciu. Predtým som si dal trochu pauzu, aby som sa mohol na všetko pripraviť aj si oddýchnuť. V Martine som poznal bubeníka Petra Mydla, pripravili sme spolu konkurz na nových členov. Ozvalo sa mnoho ľudí a v našej skúšobni v Sučanoch sme vyberali tých najlepších. Mal som skúsenosti s manažérskymi aktivitami, oslovil som promotérku Evku Bacigalovú a začali sme robiť rozhovory a promo na kapelu v rôznych rádiách."

Vlado Kubala - Skupina ŠLEHA

Skúsenosti, ktoré si získal v AYA sú určite cenné.

"Určite, človek má prehľad o tom čo a ako sa má robiť, pozná aj ten mediálny trh, ľudí z rádia, rôznych festivalov a podobne. Náš prvý koncert sme mali v Rajci, bol to menší regionálny festival „Raj Rock Fest“. Za to krátke obdobie nášho pôsobenia sme odohrali niekoľko koncertov na lokálnych akciách, napríklad aj na Silvestra v Martine. Veľké festivaly sme už nestihli z jednoduchého dôvodu, termíny boli uzavreté v čase personálneho formovania kapely, ale určite sa budeme snažiť na budúci rok ten priestor obsadiť viac. Ľudia nás začínajú spoznávať, rozrastá sa nám fanklub aj na Facebooku. Radi by sme zabojovali aj o titul „Objav roka“ v diváckej ankete ZLATÝ SLÁVIK 2012."

Propagácii pomohol určite aj prvý videoklip, o čom je?

"Natočil ho Martin Koleják alias Mystic 7.. Text piesne ani video-zábery neponímajú o žiadnom konkrétnom životnom príbehu. Poslucháč si v ňom nájde svoj vlastný. Pointa témy je však jasná: človek niečo buduje roky a potom to dokáže zničiť za niekoľko sekúnd. Ak by mala mať skladba svoje motto, znelo by asi takto: „Za horizontom krehkého dobra číha vytrvalé zlo“. Klipom sa chceme predstaviť širokej verejnosti. Na  YouTube, kde sme ho zverejnili, dosiahol ani nie za mesiac viac ako 10 000 videní. Ak sa nám podarí dať dokopy nejaké financie, chceli by sme do termínu vydania debutového albumu natočiť ešte jeden videoklip."

httpv://youtu.be/97Vw5eFzXaU

S videoklipom ste skúsili osloviť aj hudobné stanice?

"Aktuálne rokujeme s TV Očko-m o zaradení do vysielania a koncom januára španielsky moderátor Miguel Such predstaví profil o kapele aj s videoklipom na hudobnej TV stanici MTV, čo považujeme za obrovský úspech, nakoľko máloktorej slovenskej kapele sa to podarilo."

Ako Vás prijali rádiá? Stihli ste sa za to krátke obdobie presadiť?

"Kapely sa do „celoplošiek“ musia najskôr prebojovať cez regionálne rádiá bodovaním v hitparádových rebríčkoch. Túto vynútenú a zdĺhavú stratégiu sme museli zvoliť aj my. Aj keď mám dobré kontakty a priateľov v celoplošných rádiách, programová štruktúra jednoducho nepovoľuje zaradiť nové kapely do playlistov. Preto neustále vyzývame náš fanklub o zapájanie sa do hlasovania v hitparádach, čo býva pri dnešnom uponáhľanom živote občas problém. V súčasnosti nás hrajú rádiá ako Frontinus, Beta, L-Rádio, ale aj iné lokálne rádiá napríklad Prešov, Wow, Lumen, Záhorácke rádio a iné. Niekde sa musíme prebojovať cez hitparády do vysielania a niekde nás zariadia priamo. Napríklad v Česku sme začali celkom úspešne. Hrajú nás v rádiách Čas, Proglas, Egrensis, Krokodíl, v jednaní je Impulz Rock Nay, Blaník a iné. Pražské rádio Rock Zone dokonca zaradilo do vysielania pesničku, ktorú našli na stránkach Bandzone, kde máme vytvorený profil zatiaľ len s pracovnými verziami skladieb. „Odignorovali“ naše single a napriek nášmu nesúhlasu je pesnička „Ak máš zlosť“ zaradená do hitparády „Česká desítka“ a drží sa na prvých priečkach aj napriek nekvalitnému zvukovému spracovaniu."

Vlado Kubala - Skupina ŠLEHA

Ty riadiš kapelu, ako to ide s novými členmi, na aké cieľové skupiny fanúšikov sa zameriavate?

"Nie som riaditeľom kapely... smiech... snažím sa skôr usmerňovať, pričom máme v kapele demokraciu, o všetkom rozhodujeme spoločne. Čo sa tvorby týka, novými nápadmi prispieva každý člen a spoločne sa ich snažíme aranžovať do finálnej podoby. Na cieľovú skupinu fanúšikov sa nesnažíme zameriavať, avšak kalkulujeme niekedy s výberom pesničky, ktorú chceme použiť pri prezentácii v nejakej ankete. Vekový rozdiel medzi nami predurčuje širokú poslucháčsku základňu. Veľmi dobre si rozumieme aj mimo hudby. V nás starších je kus pubertálnej povahy a v mladších zase kus muzikantskej zrelosti, pretože vyrastali v muzikantských rodinách."

Skupina ŠLEHA

V Martine ste hrali na Silvestra, akú prípravu si vyžaduje vystúpenie v zime?

"Na každé vystúpenie sa pripravujeme rovnako profesionálne. Pre nás muzikantov je jediným rozdielom iba nízka teplota, kedy mrznú ruky a nástroje. Z hľadiska príprav sa musíme viac starať o nástroje, ktoré postupne aklimatizujeme, inak by neladili. Problém môže byť aj s hlasivkami, človeku môže odísť hlas. Playlist pripravíme tak, aby sa technicky náročnejšie skladby hrali až neskôr. Po tretej pesničke už sú rozhýbané väčšinou aj prsty a človeku sa hrá lepšie. Už som hral aj pri teplote -20°C a na pódiu bol len jeden ohrievač - pri mne. To bola maličká výhoda, kým sa ku mne nenatisla celá kapela :)"

Skupina ŠLEHA

Gitaristi ešte študujú v umeleckých školách. Je rozdiel v tom či to je ako hobby alebo z donútenia?

"Ľubo a Lukáš začali na zuške kvôli tomu, že ich to zaujímalo a chceli tam chodiť. Nikto ich nenútil. A to je tá správna cesta. Nie vždy je dobré ak rodičia nútia svoje deti, väčšinou to nemá dlhú trvácnosť. Po skončení školy sa tomu prestanú venovať. Záujem o hudbu sa dá vzbudiť rôznymi spôsobmi, no recept nato asi neexistuje. Podľa mňa je to individuálne a záleží od povahy a charakteru osobnosti, ktorú dospelí často prehliadajú u svojich detí."

Ako vidíš postavenie domácich skupín na hudobnej scéne?

"Slovenská hudba sa hrá málo. Je to dlhodobý problém. Zahraniční umelci zaberajú takmer celý mediálny priestor. Autorské odmeny tak utekajú von a výsledkom je slabá podpora našej scény a kultúry. Neprispieva k tomu ani politika SOZA, ktorá je pomerne komplikovaná. Ich osveta by sa dala a aj mala robiť oveľa prehľadnejšie a transparentne."

Web: http://www.sleha.sk/

Facebook: ŠLEHA

Rozhovor bol autorizovaný.

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn