piatok, 18 január 2013 00:00

M. Frolo: Na Deep dance league sa stretáva to najlepšie, čo česko-slovenská tanečná scéna má.

Ohodnotiť túto položku
(11 hlasov)
M. Frolo: Na Deep dance league sa stretáva to najlepšie, čo česko-slovenská tanečná scéna má. M. Frolo: Na Deep dance league sa stretáva to najlepšie, čo česko-slovenská tanečná scéna má.

V polovici januára sa v priestoroch DO Strojár uskutočnilo prvé kolo tretieho ročníka medzinárodnej tanečnej súťaže Deep dance league v disciplínach disco a hip hop, ktorú organizoval martinský klub Deep. Spomedzi zúčastnených 16 tanečných klubov zastupovali Turiec kluby Deep, DD Factor a Sharks.

O priebehu prvého kola hovoríme s hlavným choreografom a zriaďovateľom Deepu Miroslavom Frolom.

Prvé kolo medzinárodnej tanečnej súťaže je za nami. Začnem s obligátnou otázkou. Prevláda spokojnosť?

"Ak mám odpoveď podať naozaj stručne, odpoveď je - určite áno. Prvé kolo sme pripravovali v dostatočnom časovom predstihu. To sa odzrkadlilo na priebehu. Každý člen organizačného tímu vedel, čo má robiť a aká je jeho úloha. Predošlé dva ročníky tejto tanečnej súťaže niesli názov Deep disco league z prostého dôvodu – súťažilo sa len v disco disciplínach. V súčasnosti sa do popredia dostáva čoraz viac už aj tanečný štýl hip hop. Preto vzišlo moje rozhodnutie rozšíriť súťaž už aj o tanečný štýl hip hop. Som rád, že prvé kolo Deep dance league mi potvrdilo správnosť môjho rozhodnutia."

Rok 2013 je už tretím ročníkom tejto medzinárodnej tanečnej súťaže. V čom je odlišný od tých predchádzajúcich?

"Prvé dva ročníky boli viac-menej skúškou a ukazovateľom perspektívy a ďalšieho smerovania súťaže. Koncept, ktorý je založený na princípe ligy, v ktorej tanečníci zbierajú body sa osvedčil. Tretí ročník medzinárodnej tanečnej súťaže je už patrí pod Slovenskú tanečnú organizáciu disciplín IDO. Bodovaných je až prvých pätnásť miest."

Deep dance league 2013

Aké súťažné obsadenie a divácku kulisu malo prvé kolo Deep dance league?

"Samozrejme, okrem tých najlepších tanečných klubov zo Slovenska prišli aj tanečníci z Čiech. Vo všeobecnosti môžem zhodnotiť, že sa tu stretáva to najlepšie, čo česko-slovenská tanečná scéna má. Čo sa týka divákov, som spokojný aj v tomto smere. Súťažiaci tanečníci urobia pre divákov vždy výbornú šou. Každopádne, účasť na súťaži je prospešná najmä pre tých najmladších tanečníkov, ktorí získavajú skúsenosti a môžu sa na tanečnom pódiu „ostrieľať“ a získať sebavedomie."

Výrazné zastúpenie mali na súťaži aj tanečníci z vašich radov – z Tanečného klubu Deep. Najmä pre nich to asi znamenalo mať privilégium martinského prostredia...

"Áno, ale nenazval by som to privilégiom, skôr výhodou domáceho prostredia. Ale výhodu tohto druhu môžu využiť všetky tanečné kluby z blízkeho okolia. Účasť mladého tanečníka, je pre rodiča často náročná záležitosť. Najmä, čo sa týka najmladších ročníkov, pre ktorá je pomoc rodiča a dozor na súťažiach nutná. Zdĺhavé cestovanie, finančné náklady turčianskych tanečníkov minuli. Tu sa výhody tanečníkov z Turca končia.  Čo sa týka rozhodcov, mali rovnako objektívny meter na každého súťažiaceho. Výsledky sú okrem toho aj zverejnené na internete. Do porotcovských stoličiek som pozval nielen odborníkov zo Slovenska, ale aj z Čiech."

Porotcovia - Deep dance league 2013

Ako sa darilo teda vašim tanečníkom? Ušla sa im nejaká medaila?
"Medailové umiestnenia obsadili v disciplíne disco duo juniorky Zuzana Trojáková a Zuzana Komlóssyová, ktoré si vybojovali striebornú medailu. Zahanbiť sa nenechali ani ich kolegyne z detskej vekovej kategórie, ktoré v disciplíne disco skupina vybojovali so skupinou Déry druhé miesto. V disco skupinách sa darilo aj juniorkám, ktoré so skupinou Trója obsadili druhé miesto. V tej istej kategórii si vybojovala bronzovú priečku skupina Terezka. V nedeľu prišiel na rad hip hop. V kategórii mini absolvovali svoje súťažné premiéry Vaneska Uhliariková (1. miesto) a Viktória Vrabcová (2. miesto) vo veľkom štýle, a obe si zo svojej prvej súťaže odniesli medaily. Detská hip hopová skupina obsadila prvé miesto a juniorská skupina DeDíSí druhé miesto. Dievčatám patrí moja pochvala. Je to pre nich aj motivácia do ďalšej práce, lebo ich tréningové tempo je naozaj intenzívne. Mňa teší, že ich nemusím do tréningov nútiť. Dôležité je pre mňa, že ich tancovanie naozaj baví."

Deep funguje na medzinárodnej tanečnej viac ako 22 rokov a vychoval mnohých skvelých tanečníkov. Na konte máte dva tituly majstra sveta, šesťkrát majstra Európy a mnohonásobné tituly majstra Slovenskej republiky. To je nastavená latka dosť vysoko, nemyslíte?

"Áno, možné to je. Ja beriem do úvahy fakt, že treba tanečnú základňu stále dopĺňať a zlepšovať. V minulosti došlo ku generačnej výmene tanečníkov, ktorí sa podieľali na zlatej ére Deepu. Pred pár rokmi som  teda musel od úplného začiatku vychovať nových tanečníkov. Do akej miery sa mi to podarilo, svedčia popredné miesta našich tanečníkov nielen na slovenských, ale aj národných tanečných súťažiach."

Deep dance league 2013

Organizátori ďakujú sponzorom podujatia:

Walmark spol. s. r o., Gino Paradise - Aquapark Bešeňová, Kofola, a. s., Imperial VITAMINS, s. r. o., MUSTANG Bodywear, GAYA s. r. o, CMC DATA, OUTVENTURE SPORT, MAMINA - cukrárenská výroba, Penzión  Čierna pani, Brantner Fatra s. r. o., Autoškola Moskal, PMR, s. r. o. - Prvá martinská rezáreň

Mediálni partneri: VL MEDIA, Televízia Turiec, Martin TV, Turiec Online, Novinky, MY Turčianske noviny

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn