Vytlačiť túto stránku
pondelok, 21 január 2013 00:00

DJ Drozďo: cesta od flauty k mixážnemu pultu. Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(26 hlasov)
DJ Drozďo: cesta od flauty k mixážnemu pultu. DJ Drozďo: cesta od flauty k mixážnemu pultu.

Matej Drozdi alias DJ Drozďo pochádza z Príboviec, študoval na PASA Turčianske Teplice a od klavíra a flauty prešiel k dídžejingu a elektronickej hudbe. V šestnástich začal s diskotékami, kde objavil možnosti svojej sebarealizácie a postupom času sa vypracoval na známeho DJ-a, ktorého môžeme vidieť v najlepších kluboch Slovenska.

V roku 2002 si zaobstaral vlastné vybavenie, začal hrať a tvoriť skvelé referencie. Vďaka priateľom a novým kontaktom získal priestor v čoraz širšom kruhu podnikov a postupne sa prepracoval do známych klubov ako Ministry of fun, Impéria-M, U La-la, Kozel Pub a iných. Drozďo začínal ako každý DJ - komerčnou diskotékovou produkciou, postupne však prechádza k vlastnému štýlu elektronickej hudby.

Čo boli Tvoje prvé kroky k hudbe?

"Moja celá rodina bola hudobne založená. Stará mama učila hudobnú výchovu - klavír a starý otec hrával na husliach. Bol som k tomu vedený a získal som vďaka tomu aj cit k hudbe. Už od šiestich rokov som chodil do Valče k učiteľovi klavíra. Neskôr sa k tomu pridala aj flauta. Na konci základnej školy som síce chcel ísť na priemyslovku, ale osud to zariadil inak. Na Pedagogickej a sociálnej akadémii v Turčianskych Tepliciach boli prijímačky z telesnej, hudobnej a podobne. Práve tu som videl priestor na moje štúdium. Po prijímačkách mi oznámili že ma nezoberú, no rozhodol som sa podať odvolanie. Potom ma prijali a ja som sa ocitol v celom ročníku ako jediný chalan :)"

DJ DrozďoŠkola bola teda základom budúcej kariéry. Ako začali diskotéky?

"Niekedy v šestnástich som začal chodiť na prvé diskotéky. Už v tomto období bola hudba mojim veľkým hobby, sledoval som dj-ov a ich prácu. Spoznal som Mira Doricu, miestneho DJ-a, skamarátili sme sa, nosil som mu aparatúru, sledoval ho pri práci a neskôr mi dovolil aj niečo zahrať. Časom som hrával vo Vrútkach vo Wilsone, kde som bol pravidelným hosťom. Následne otvorili Kozel Pub. Vtedy som bol zrejme v správnom čase na správnom mieste. Prvý DJ, ktorého oslovili sa prvú noc vôbec nepresadil a na ďalšie akcie zavolali mňa. Uchytil som sa a práve tu prebehla moja výrazná niekoľkoročná kariéra."

Každý DJ potrebuje správnu aparatúru, čo používaš Ty?

"Moje prvé playere boli značky Technics, potom prišli Omnitrony a v súčasnosti hrávam na 2x Pioneer CDJ-2000 s mixpultom DJM-800. Pioneer mi poradil kamarát ako top svetovú značku a jeho slová sa potvrdili, som s týmto vybavením veľmi spokojný."

Kozel Pub Ti dal teda priestor presadiť sa. Hrával si aj niekde v zahraničí?

"Vďaka akciám v Kozli som získal dobré referencie. Postupne som sa dostával aj do iných klubov, kde mám stály priestor. V zahraničí som zatiaľ nehral, pár akcii bolo u našich susedov v Českej republike, časom ale aj tu predpokladám rozšírenie mojich vystupení."

Aké sú Tvoje obľúbené žánre hudby? Čo najradšej hráš?

"V rámci mojich vystúpení to je predovšetkým klubová ale aj progresívna scéna či komercia. V súčasnosti sa ale profilujem aj na vlastnú tvorbu, snažím sa budovať moje portfólio. Medzi mojich obľúbených autorov patrí Tiësto alebo Armin van Buuren, hrám od nich množstvo vecí. Mám rád ale aj klasiku, napríklad Bacha. Veľkým vzorom mi je Michael Jackson, ktorého tvorbu považujem za maximálne nadčasovú. Jackson dal do toho toľko energie, že jeho meno a diela budú známe veľmi dlho. Väčšinou hrávam novinky a skladby najviac rok - dva staré, preto je aj moje publikum trochu iné ako na klasických diskotékach. Hrával som už aj na akciách s Robertom Burianom či Milanom Lieskovským, poprednými DJ-mi na Slovensku."

DJ Drozďo

Prečo sa teda podľa Teba neobjavia mladé talenty ako Jackson alebo Lady Gaga na Slovensku?

"Ja si myslím, že títo ľudia tu môžu byť, len nemajú také možnosti. Niektorí z nich sa preto ani nepokúsia niečo vytvoriť, alebo im nahrávacie štúdio či producent nedá taký priestor. Keby sa Michael Jackson narodil v Martine, tak má menšiu pravdepodobnosť stať sa hviezdou. Prostredie na presadenie by tu mal oveľa ťažšie."

Ty si začínal pomáhať DJ-ovi na a získaval si tak vedomosti a skúsenosti. Začína niekto takto pri Tebe?

"U mňa to tak bolo. Pomáhal som nosiť kufre, chystal svetlá, zapájal to... Ale ľudia popri mne už takí nie sú. Teda nikto sa zatiaľ nenašiel. Súčasná doba je mierne iná predovšetkým v tom, že málokto má čas niekoľko rokov rásť dobrovoľne. Ľudia chcú získať úspechy čo najrýchlejšie a v mojej brandži to tak nefunguje. Tu sa talentovaný DJ nenarodí, musí sa vypracovať, získať prax a vedomosti. Je tu však priestor pre založenie školy pre DJ-ov. Musel by to ale viesť niekto na Slovensku mimoriadne známy, aby mali ľudia istotu že to je seriózne a následne by získali dobré referencie."


V súčasnosti sa nám v oblasti DJ-ingu objavujú aj ženy DJ-ky, ako to vnímaš?

"Z môjho profesionálneho hľadiska to vítam. Ženy tomu podujatiu dávajú takú vzácnosť. Musia mať ale rovnaké ciele a chuť rásť na domácej scéne a predovšetkým si získavať obľubu u fanúšikov."

DJ DrozďoOkrem diskoték si hral aj na svadbe a stužkovej?

"Veľmi málo. Nie je to o tom že by som nechcel, ale DJ, ktorý sa zameriava na aktuálne trendy a diskotéky neuspokojí celé publikum ľudí na svadbe či stužkovej. Na diskotéky chodia ľudia, ktorí chcú počúvať novú hudbu, na svadby zase ktokoľvek, kto je pozvaný a tam by s tým niektorí nemuseli byť spokojní :) Raz sa mi ale stalo, že som hral na objednávku na svadbe moje obľúbené rok - dva staré veci a dopadlo to výborne."

Hrávaš v mnohých kluboch, ako vnímaš fajčenie v tomto prostredí?

"Mne osobne to prekáža. U nás doma sa nefajčí, ja osobne ani nepijem, snažím sa zdravo stravovať... je to môj životný štýl. Ťažko sa v kluboch rozkáže aby sa nefajčilo, keď tam chodí mnoho fajčiarov. Doba ale naznačuje že postupne to príde samo. Vidím to na postupne meniacom sa prostredí v kluboch. Ja osobne by som bol rád, keby sa tam nefajčilo vôbec."

Uvidíme Ťa v budúcnosti aj na nejakých festivaloch?

"Je to možné. V súčasnosti sa u nás na väčšie festivaly volajú predovšetkým producenti hudby. Keď budem mať dostatok vlastnej produkcie, určite sa tam budem chcieť dostať. Zatiaľ som bol len na menších akciách. Prvý schodík k festivalom je aj moja novinka, ktorú som robil s Demexom: DJ DROZĎO & DEMEX - 2013. A práve táto skladba s vlastným klipom má prezentovať môj smer, ktorým by som sa chcel uberať."

httpv://youtu.be/4DZiX52t094

Ako vznikala táto skladba a klip?

"Najkôr som pripravil verziu na klavíri a potom ju kamarát Jakub prerobil na elektronickú verziu. Dnes sa už hudba robí na počítači a potreboval som profesionála, ktorý to vie dobre skomponovať. A to bol práve Jakub. Po štyroch - piatich mesiacoch sme to mali hotové, pridali sme vokály a spracovali klip. Pre mňa to je prvá vlastná produkcia, čo je vlastne jeden z takých profesionálnych schodíkov. Už o pár dní pripravujem ďalšiu vec."

Tvoja novinka sa uchytila medzi fanúšikmi, ako to prijali rádiá?

"2013-tka sa už v niektorých menších rádiách hráva. Za mnou však nestojí žiadne vydavateľstvo a preto je komunikácia s rádiami ťažšia. Podarilo sa mi ale získať dobrý kontakt a verím že postupom času budem mať aj v rádiách lepší priestor. Všetko sa to tvorí časom a toto je len začiatok."

Ako vnímaš postavenie elektronickej hudby v Tvojom domácom regióne - Turci a v Martine?

"Robia sa tu rôzne akcie, máme tu kluby, cez leto tu bývali aj open-air podujatia iných žánrov ako hrám ja. Martin je ale dosť špecifický. Je tu málo ľudí na veľké akcie. Bystrica má Ministry of fun, čo je jeden z najlepších klubov v širokom okolí a tento bez problémov sťahuje ľudí na svoje akcie aj z Martina. Ak by sme mali niečo podobné tu asi by sa to neuživilo. Momentálne hrávam pravidelne v ôsmich kluboch na Slovensku a vnímam tú situáciu viac komplexne. Myslím si, že v Martine je ešte priestor vylepšiť hudobnú scénu hraním aktuálnejšej hudby a noviniek, vždy to ale závisí od návštevníkov klubov čo majú radšej."

Kde zbieraš inšpiráciu? Navštívil si už veľké podujatia ako Sensation White v Prahe a podobne?

"Na Sensation som zatiaľ nebol. Rád by som šiel, len všetky tieto veľké akcie sú cez víkendy a ja práve vtedy hrávam a to je v súčasnosti moja práca :) Väčšinou si to ale vypočujem, sledujem aktuálne trendy a novinky na webe a YouTube."

Ako vidíš na Slovensku priestor pre mladých DJ-ov, interpretov a producentov ako si Ty?

"V súčasnosti tu je priestor dobrý, vidím v tom potenciál hlavne vďaka tomu, že doteraz a všeobecne posledné roky sa tu nič také nerozrástlo. Tie popové a moderné štýly boli také utlmené. Práve preto mohol naštartovať aj Ego a Majk Spirit. Oni nepriniesli nič nové, to všetko je už v zahraničí známe. Čo priniesli je práve domáca produkcia týchto žánrov, mladí ľudia to s nadšením prijali. Ak niekto na Slovensku takto začne, má zaručený úspech."

Priestor pre produkciu máš veľký, ako vidíš svoje nasledujúce roky?

"V tejto branži musí človek stáť na zemi a precízne sa venovať svojej oblati. Nemôže podľahnúť peniazom, drogám a podobne. Práca ma baví, je to vlastne moje hobby a snažím sa udržať si moje referencie a dobré meno. Rád by som sa viac zaoberal tvorbou elektronickej hudby a príprave vlastných setov. Klip s Demexom si fanúšikov našiel a hudba sa začala hrávať, je to pre mňa úspešný štart, musím len udržať tempo a pracovať na tom, čo mám rád."

DJ Drozďo

Web: http://www.djdrozdo.sk/

Facebook: Dj Drozďo

Rozhovor bol autorizovaný

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA

Súvisiace články podľa značky