utorok, 04 november 2014 00:00

Margita Hűberová: Moje vianočné medovníky cestujú ako darček po celom svete

Ohodnotiť túto položku
(10 hlasov)
Margita Hűberová: Moje vianočné medovníky cestujú ako darček po celom svete Margita Hűberová: Moje vianočné medovníky cestujú ako darček po celom svete

Hoci Margita Hűberová nie je vyučená cukrárka, pečeniu medovníkov sa venuje už osem rokov. Špecialitou medovnikárky zo Sučian sú okrem klasických medovníkových ozdôb aj priestorové medovníčky. Na ich výrobu používa osvedčené recepty a nenahraditeľný med z turčianskych lúk. Tradičnému umeniu rada priučí deti i dospelých. Pravidelne sa s ňou môžete stretnúť na podujatiach v Múzeu slovenskej dediny v Martine. Nedávno svoje umenie predviedla aj na Martinských dožinkoch.

Ako dlho sa venujete výrobe medovníkov? Ako ste sa k tomu remeslu dostala?

Tejto tvorbe sa venujem už ôsmy rok a stále je to činnosť, ktorá ma baví. Zatiaľ ma to nezaťažuje a najviac ma teší to, že robím radosť iným. Ľudia u mňa najčastejšie nakupujú medovníčky ako darčeky pre svojich blízkych. Najkrajšie je, že k tomuto celému ma skôr nechtiac doviedol môj manžel. Pred ôsmimi rokmi, ešte ako žena na materskej dovolenke som ho poprosila, aby mi doniesol istý časopis  a on mi okrem toho kúpil aj časopis Vianočné perníčky a medovníčky. Vtedy sa to vlastne začalo, jedným telefonátom sa mi zmenil celý život. Na titulnej strane toho časopisu boli medovníkové domčeky a tie sú dodnes mojou srdcovkou.

 

Čo všetko sa dá vo vašom portfóliu nájsť? O aké tvary medovníčkov je najväčší záujem?

Z medovníkových domčekov som plynule prešla na 3D medovníčky - priestorové medovníčky, ktoré majú asi najväčší úspech. Okrem toho pečiem aj klasické ploché medovníčky vianočné, veľkonočné, svadobné, od výmyslu sveta. Väčšinou robím veci na objednávku, ale samozrejme Vianociam sa nikto nevyhne, vianočné ozdôbky sú vždy žiadané. Ručne robené medovníčky sú asi to najkrajšie, čo sa na vianočný stromček môže zavesiť. Väčšinou moje vianočné ozdoby cestujú po celom svete ako darček, aby si tí, čo žijú ďaleko od domova spríjemnili chvíľky niečím tradičným zo Slovenska. Okrem medovníkových domčekov je veľký záujem aj o priestorové dózy, krabičky, šperkovnice, ktoré sú zvonka krásne vyčipkované a vnútri sú medovníčky podľa želania.

 

Vyrábate všetky medovníčky podľa rovnakého receptu?

Mám tri osvedčené recepty, ktoré používam a vďaka ktorým medovníčky spĺňajú to, čo treba.  Cesto na 3D medovníčky musí byť trochu tvrdšie a pevnejšie, aby držalo tvar. Potom mám cesto, ktoré používam na ploché medovníky. Z tretieho cesta robím mäkučké medovníčky, ktoré môžete hneď jesť a nemusíte čakať 2-3 týždne, kým zmäknú. U medovníčkov je dôležité nielen cesto, ale aj dĺžka pečenia, netreba ich piecť príliš dlho, lebo keď už raz vyschnú, tak im nepomôže ani rozkrojené jabĺčko ani krajíček chleba. Medovníčky zdobím polevou, ktorá je vymiešaná z bielok, práškového cukru a trochy citrónovej šťavy. Na ich výrobu používam med od miestnych včelárov, väčšinou kvetový.  Nie je nad pravý včelí med, jeho chuť, vôňa, farba a konzistencia sa s medom predávaným v obchodoch  nedajú porovnať.

Aké motívy najčastejšie používate pri zdobení?

Snažím sa používať aj tradičné motívy, ale najviac ma baví sieťovaná čipka. Inšpiráciu čerpám z krížikových výšiviek, z háčkovaných dečiek, z pletenia, pretože tam sa tiež pracuje so štvorčekovou osnovou. Podľa krížikovej schémy si vybodkujem vzor, takže vymyslieť sa dá čo len chcete.

 

Sú všetky vaše medovníky vhodné na zjedenie? Akú majú trvanlivosť?

Všetky sú na zjedenie, ale väčšinou to skončí tak, že ľuďom je ich ľúto zjesť . Ale ja hovorím, že časom ich treba skonzumovať, aby zase človek mohol vytvoriť niečo nové. Akýkoľvek medovník, nielen ten môj, vydrží roky, len ho nie je dobré premiestňovať z vlhšieho prostredia do suchšieho a naopak. Vtedy sa môže znehodnotiť. Trvanlivosť medovníka je podobná ako u bežného trvanlivého pečiva. Ja dávam na bezpečné zjedenie záruku pol roka.

 

Kde vás najčastejšie vidno predávať vaše výrobky?

Najčastejšie chodím po múzeách a skanzenoch v rámci  Slovenska, no navštívila som aj skanzeny v Českej republike, Poľsku a Maďarsku. Snažím sa chodiť aj medzi ľudí, aby videli, že na Slovensku máme aj takúto tradíciu. Pravidelne sa zúčastňujem akcií v martinskom skanzene, no samozrejme chodím aj na jarmoky a na kultúrne akcie menšieho razenia, kde sú prezentované  remeselné a ručné práce. Ľudia ma budú môcť stretnúť v skanzene aj na podujatí Vianoce na dedine, kde budem zdobiť  medovníky a deti si budú môcť vyskúšať, ako takéto dielo vzniká.

 

Venujete sa teda aj prezentácii svojho remesla?

Áno, rada chodím na besiedky do škôl a do škôlok. Deti to veľmi baví a práve oni ma často inšpirujú. Svojim nezaťaženým pohľadom ma vytrhnú z rutiny a moja fantázia sa začne uberať iným smerom . Robievam aj prezentácie medovnikárstva ako ľudového remesla v hoteloch pre zahraničných návštevníkov, nedávno som zdobila medovníčky aj na Kulinárskych dňoch.

Je domáca výroba medovníkov niečo, s čím sa dá v dnešnej dobe uživiť?

Momentálne ma to živí a je to moje zamestnanie, no keď sa tým človek chce dlhodobo uživiť musí sa poriadne obracať. Zaujímavosťou je, že vôbec nie som vyučená cukrárka alebo pekárka. Mám drevársku priemyslovku, ale rodičia nás vždy viedli k ručnej práci. Takisto ja vediem svoje deti k háčkovaniu, štrikovaniu, vyšívaniu. Od toho sa to celé odvíja.

 

Ako je možné vás kontaktovať?

Webovú stránku zatiaľ nemám, ale je možné ma kontaktovať prostredníctvom e-mailu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo telefónneho čísla 0904 657 865. Hoci predávam aj prostredníctvom internetu, najlepšie sa mi osvedčil osobný kontakt s klientmi. 

 

Autor: Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn