nedeľa, 30 november 2014 21:06

Martin Novysedlak: Svojej tvorbe by som chcel dať ďalší rozmer

Ohodnotiť túto položku
(8 hlasov)
Martin Novysedlak: Svojej tvorbe by som chcel dať ďalší rozmer Martin Novysedlak: Svojej tvorbe by som chcel dať ďalší rozmer

Tvorbu a umelecké aktivity Martina Novysedlaka sme vám už v minulosti viac krát predstavovali. Martin, ktorý dlhé roky žije a pôsobí v Martine, sa umeniu venuje už od malička. Hoci na Škole úžitkového výtvarníctva v Kremnici vyštudoval umelecké odlievanie kovov, jeho ďalšie umelecké smerovanie ho priviedlo k maľbe a grafike. S tou začal experimentovať počas štúdia na vysokej škole.

V súčasnosti pôsobí ako učiteľ propagačnej grafiky na Škole úžitkového výtvarníctva v Ružomberku, ale tým jeho angažovanosť v oblasti umenia zďaleka nekončí. Stretnúť ste ho mohli na viacerých podujatiach ako zakladateľa a člena umeleckej skupiny Live Painting či ako organizátora Streetartového sympózia v Bardejove. Jeho tvorba i umelecké zmýšľanie medzičasom nadobudli nový rozmer a posunuli sa do ďalšej etapy. Pracuje na rôznych projektoch, pripravuje výstavy a chystá aj atraktívnu módnu show, ktorá sľubuje nevšedný umelecký zážitok.

 

Akým smerom sa momentálne uberá tvoja umelecká tvorba?

Čo sa týka maľby, určite som sa posunul. Každý jeden umelec má svoju tvorbu nejako rozdelenú, má nejaký vývoj. Začiatky už mám za sebou a teraz sa dostávam do obdobia, keď už začínam špekulovať a rozmýšľať úplne inak. Už to nie je o tom, že by som si na obraze vytváral nejakú svoju realitu, ale skôr maľujem to, čo je. A nie sú to žiadne múzy. Je to jedna žena, ktorá je reálna a ktorá mi otvorila určité nové obzory a nepoznané city. Keďže okrem toho, že mám rád maľbu, inklinujem aj ku textilu, s obrazom, ktorý momentálne pripravujem chcem ďalej pracovať s tým, že pôjde aj na tričká, na oblečenie. V mojej maľbe je cítiť grafický nádych, čistotu a preto sa vlastne snažím o určitý posun, nech to nie je čisto len o maľbe a o plátne ako predtým. Čo sa týka obrazu, ktorý mám teraz rozpracovaný, fotím si každú jednu jeho sekvenciu. Následne fotografie upravujem v grafickom programe a potom pomocou sieťotlače sa celý proces prenesie na tričká alebo iné textílie. Pri sieťotlači mi pomáha kolega Anton Schlosser. Chcel by som tomu dať akoby ďalší rozmer. To je smer, ktorým by som sa chcel uberať. Uvidíme, aké budú začiatky, zatiaľ je to všetko v procese a sám som zvedavý.

 

Takže už nemáme očakávať klasické výstavy? Tvoje obrazy budú chodiť pomedzi nás?

Výstavy už som mal a keď  je vernisáž, je to fajn. Ľudia prídu, ale je to len na určitý čas, výstava trvá možno mesiac a človek to vidí, ale potom sa to ukončí. Človek maľuje nové a nové obrazy. Ale práve pri osobe, ktorú som spomínal, som pochopil to, že sa nedá maľovať stále. Preto si myslím, že práve spojenie maľby a textilu je dobrou cestou k tomu, ako ukázať ľudom iný pohľad na maľbu. Predtým to bolo o tom, že som namaľoval plátno, mal som nejaké výstavy, ale vždy to tým skončilo. Teraz by som chcel docieliť to, aby to maľbou nekončilo.

 

Je tvoja terajšia tvorba výrazne odlišná od tej predošlej?

Áno, ja to tak cítim. Ono je to vždy o nejakej osobe alebo situácii, o niečom, čo sa stane a čo ťa ovplyvní. Pred tromi mesiacmi som ani netušil, že o niečom takomto budem rozmýšľať, ale začiatkom tohto školského roka sa zmenili nejaké veci, spoznal som jednu osobu, ktorá mi viac menej otvorila oči a je súčasťou tohto môjho nového rozmýšľania, nového názoru a pohľadu.

 

Zmenili sa aj motívy, ktoré vyobrazuješ?

Dá sa povedať, že poväčšine maľujem ženy. Niekedy sa pohrávam s myšlienkou skúsiť krajinomaľbu, nejaký nový štýl, strašne ma fascinuje popartová tvorba a najmä Roy Lichtenstein. Samotná moja maľba má grafický nádych a je často krát len o čiernych líniách. Obraz začínam maľovať tak, že si ho najprv naškicujem uhlíkom. Keďže mám rád čisté tvary a obrysy, vzniknú linky a vznikne nejaká kompozícia celého obrazu. Momentálne mám ale rozrobený jeden obraz, kde je strašne veľa farieb. Je to vlastne prvý obraz z mojej novej série. Čo sa týka tričiek, budú na nich určité výrezy z tohto obrazu a tie budú doplnené linkami alebo nejakými objektmi, ktoré budú doplnením toho obrazu. Dá sa povedať, že základnou vrstvou bude obraz a druhú vrstvu budú tvoriť linky, čiary a tvary, ktoré budú viac definované.

 

Kde môžu ľudia momentálne vidieť tvoje obrazy a aké výstavy chystáš v najbližšej dobe?

Tu v Martine v sále Bar Museum mám už nejaký čas vystavené obrazy z mojej staršej tvorby. Pôvodne boli súčasťou festivalu, ktorý sa tu konal a obrazy tam ešte stále sú, takže keď prídu diváci na nejakú akciu alebo film majú možnosť ich vidieť. Okrem toho budúci rok chystám dve výstavy. Jedna bude v mojom obľúbenom meste - v Bardejove a druhú by som mal mať v Košiciach.

Pôsobíš momentálne v nejakých umeleckých zoskupeniach? Aké ďalšie aktivity plánuješ?

Momentálne sa chcem venovať predovšetkým svojej vlastnej tvorbe a v tom sa ďalej vyvíjať. V priebehu budúceho roka by som rád zorganizoval v Bar Museum niekoľko workshopov  týkajúcich sa maľovania. Mali by to byť workshopy pre pokročilých, teda pre ľudí, ktorí už majú nejaké skúsenosti a potrebujú poradiť, alebo skrátka majú záujem vyskúšať si niečo nové.

 

Ako hodnotíš vedenie workshopov v porovnaní s pôsobením na škole? Je to výrazne odlišné?

Stále sa cítim byť mladý a nemyslím si, že učenie by malo byť mojím jediným a posledným povolaním. Učenie a práca s mladými ľuďmi ma baví, ale chcel by som vyskúšať aj niečo nové. Ono je to často tak, že učitelia z umeleckých škôl sú aj vo svojom súkromnom živote umelecky aktívny a často si privyrábajú buď maľovaním, fotografiou, vedením workshopov. Fungujú rôzne kurzy pre dospelých, rôzne skupiny amatérskych výtvarníkov a práve niečo takéto by som rád dotiahol do Bar Museum. Učenie v škole považujem za prácu. Workshopy by som bral inak, radil by som ich skôr do môjho súkromného života. 

 

Ako plánuješ odprezentovať svoju novú tvorbu?

Rád by som zorganizoval v priebehu budúceho roka módnu prehliadku. S touto myšlienkou sa pohrávam už niekoľko rokov. Baví ma organizovať kultúrno- spoločenské akcie a takéto niečo by som chcel v Martine vyskúšať. Poznám viacerých dizajnérov, návrhárov, zúčastnili by sa aj študenti zo školy, na ktorej učím. Teda nebude to len o mne a o maľbe, ale celkovo o dizajne, o oblečení a určite to bude doplnené o živú hudbu a ďalšie aktivity. Každý bude mať možnosť ukázať svoju tvorbu. Ja by som chcel ľudí upútať práve tými tričkami, na ktorých budú určité výseky z obrazov a bude sa to nejak transformovať.

 

Čo sa týka toho textilu, máme si pod tým teda predstaviť originálne dizajnové kúsky?

V podstate každé jedno tričko môže byť originálne, pretože celý proces tvorby obrazu si fotím a teda zaznamenávam rôzne fázy. Tým pádom, jedna séria môže zachytávať celý proces tvorby až po ten finálny vizuál.

 

To znie zaujímavo. Kedy sa na to môžeme tešiť?

Momentálne sme v štádiu príprav, dávam dokopy tím ľudí. Malo by to byť niekedy na jeseň v Bar Museum.

 

Máš ešte nejaké ďalšie projekty, na ktorých teraz pracuješ? 

Spoločne s Ľubomírom Balážom, s ktorým som organizoval Streetartové sympózium v Bardejove, rozbiehame momentálne inzertno-dražobný portál www.centacik.sk, prostredníctvom ktorého môžu ľudia inzerovať, predávať a nakupovať, čo potrebujú. Tento portál obsahuje 20 rôznych kategórií a ďalšie podkategórie a postupne tam pribúdajú rôzne veci na predaj. Okrem toho začiatkom nového roka začíname pracovať na Streetartovom sympóziu mesta Bardejov, mal by to byť už štvrtý ročník.


Autor: Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn