Reklama
nedeľa, 14 december 2014 00:00

Juraj Hnilica na strednej škole zabával spolužiakov svojimi skladbami, dnes vydáva vlastné CD

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
Juraj Hnilica na strednej škole zabával spolužiakov svojimi skladbami, dnes vydáva vlastné CD Juraj Hnilica na strednej škole zabával spolužiakov svojimi skladbami, dnes vydáva vlastné CD

Hudobník Juraj Hnilica začal kariéru speváka už v plienkach. Ako batoľa chytal do rúk predmety, ktorými mohol bubnovať. Ako dieťa sa zúčastňoval speváckych súťaží. A dnes ako dospelý krstí v polovici decembra svoje debutové CD.

Mnohí ľudia majú už ako deti vlastné sny a túžby. Ty si nebol výnimkou. Kedy si  začal rozmýšľať o kariére speváka?

Nedávno mi mama pripomenula moje spevácke začiatky. Keď som mal ani nie rok, chytal som predmety, ktorými som imitoval bubnovanie. Neskôr prišla na rad tenisová raketa, ktorou som napodobňoval hru na gitaru. Keď som mal osem rokov, začala moja spevácka kariéra nadobúdať jasnejšie kontúry ˗  začal som bojovať o prvenstvá na speváckych súťažiach ako napríklad Zlatá guľôčka alebo Zlatý slávik. V roku 2001 som založil spolu s Michalom Kulichom a Jankom Lichnerom kapelu Bačova Fujara, s ktorou nahrali štyri albumy. Bol som hlavným textárom a skladateľom skupiny. Počas toho sme mali sme asi tri pauzy a menila sa aj zostava skupiny. Nakoniec všetky udalosti vyústili do mojej kariéry sólového speváka, ktorý v polovici decembra krstí svoj debutový album s názvom Dovoľte  predstaviť sa Vám.

 

Môžeš si popri všetkých povinnostiach aspoň nachvíľu vydýchnuť?

No priznám sa, nemám na to čas. Možno keby mal deň 48 hodín, veci by som stíhal podľa mojich predstáv. Teraz mám hektické obdobie, musel som zháňať finančné zdroje na vydanie albumu. S mojim kamarátom Pavlom Hiraxom Baričákom v súčasnosti cestujeme po Slovensku a organizujeme čítačky. Vydal druhú časť Šlabikára šťastia. V marci však plánuje Pali opäť vycestovať do sveta. Takže budem sa viac venovať svojim záležitostiam a hlavne rodine.

 

Akú „príchuť“ majú tvoje skladby a tvorba?

Tvorba z obdobia skupiny Bačova Fujara bola charakteristická melanchóliou, hlbším ponorom do zmyslu života a miernou skepsou. Teraz som však tematiku otočil opačným smerom. Zastávam názor, že v dnešných časoch by som ľudí nemal zaťažovať ťažkou filozofiou. Skôr naopak – chcem ich svojimi skladbami zabávať, motivovať,  povzbudzovať a posúvať vpred. Album Dovoľte predstaviť sa Vám obsahuje 5 nových skladieb a aj live nahrávky z koncertu. Záujemcovia si môžu CD objednať na mojej oficiálnej stránke www.durikes.sk.

 

V súčasnosti asi najviac rezonuje v éteri skladba Aká si krásna. Na prvé počutie sa môže zdať, že vzdávaš hold ženskej kráse, priateľke Lucke, alebo tvojej nedávno narodenej dcére Alžbetke. Za akých okolností vznikla táto skladba?

Skladba Aká si krásna vznikla ešte z čias existencie kapely Bačova Fujara a mala rockový základ. Ja som jej dal len nový šat. Názov môže asociovať, že ospevujem ženskú krásu. Skladba však súvisí s našou planétou, s jej krásou a výnimočnosťou. Vznikla v spolupráci s organizáciou Greenpeace, ktorá mi poskytla unikátne zábery.

 

Prípravy na krst debutového CD vrcholia. Ako bude prebiehať jeho krst, ktorý sa  uskutoční 17. decembra v BarMuseu?

Hosťami na krste budú muzikanti Ivko Válek a jeho syn Adam. Ich vystúpenie na krste bude zároveň ich premiérovým vystúpením otca a syna. Taktiež prídu Miško Kulich, Matej Krella (hra na trubke) a Maťo Cibuľka. Svojou návštevou nás poctí aj rodinka Čunderlíkovcov. Robo Čunderlík mi pomohol po zvukovej stránke a taktiež s  jeho manželkou  Mirkou mi nahrali vokály do albumu. Príde pozrieť aj poet Janko Marton. Na krste sa zídu kvalitní ľudia nielen po hudobnej, ale hlavne aj po ľudskej stránke. Verím, že celým krstom bude sršať len pozitívna energia. Ešte mi ostali nejaké voľné lístky. Ak budú mať ľudia záujem, môžu si ich zakúpiť v BarMuseu za sumu 7€  aj na mieste alebo ma môžu kontaktovať.

 

Na obale CD je motív sojky. Voľba motívu bola vecou náhody, alebo cieleným výberom?

Sojka sa na obale neocitla náhodou. Inšpiroval som sa rozprávkou Príbeh malého stromu. Starí Indiáni verili mýtu, že kde sa objaví sojka, tam sa objaví aj šťastie aj smiech. Bola niečo také ako klaun. Presne jej motív odzrkadľuje posolstvo, ktoré chcem svojou hudbou šíriť medzi ľudí. Priznám sa, vecou náhody bude predmet, ktorým budem krstiť.

 

Nespomenul si jednu dôležitú osobu – krstného otca. Kto sa zhostí tejto milej povinnosti?

Zatiaľ neprezradím. Bude to prekvapenie. Som si istý, že prítomnosť tejto osoby poteší každého, kto sa krstu osobne zúčastní.  

 

POZVÁNKA - Krst albumu Dovoľte predstaviť sa Vám speváka Juraja Hnilicu

Miesto: BarMuseum – Malá hora

Dátum: 17. decembra o 20:00

Vstupné: 7€

Viac info: www.durikes.sk

Autor: (ga) © Autorské práva sú vyhradené

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn