Reklama
nedeľa, 08 marec 2015 21:51

Nadšenci pre teraristiku a herpetológiu plánujú otvoriť spoločné priestory

Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)
Nadšenci pre teraristiku a herpetológiu plánujú otvoriť spoločné priestory Nadšenci pre teraristiku a herpetológiu plánujú otvoriť spoločné priestory

Michal Lučanský sa spolu so svojimi kolegami teraristami rozhodol založiť občianske združenie s cieľom vytvoriť priestor pre spoločný chov rôznych druhov plazov a obojživelníkov. Pokiaľ by sa podarilo spojiť ľudí, ktorí sa tejto oblasti venujú, časom by sme sa v Martine možno dočkali aj jedinečného vivária či teraristického krúžku pre deti.

 

Čo vás priviedlo k myšlienke združiť martinských teraristov?

 

Teraristike sa venujem už dva roky a počas tohto obdobia som sa stretol s nedostatkom priestoru. Zvieratá, ktoré chovám potrebujú pomerne rozľahlé priestory, čo je v domácich podmienkach, v ktorých momentálne fungujem, niekedy náročné zabezpečiť. Z tohto dôvodu som sa dal dokopy s mojimi kolegami teraristami a snažili sme sa vytvoriť spoločný priestor, v ktorom by sme mohli toto naše hobby realizovať. Ide tam aj o to, že keď chovateľ potrebuje niekedy odcestovať, nie každý je schopný a ochotný postarať sa o hady, prípadne nejaké jašteričky. V spoločnom priestore by sme si mohli v takýchto prípadoch s kolegami navzájom vypomôcť.

 

Stretávate sa pri chove s aj nejakými negatívnymi reakciami okolia?

 

Problémom pri takýchto chovoch je, že nie každému sa páči, keď má v susedstve jedovaté hady. A aj keď splníte všetky zákonné požiadavky, často vznikajú problémy. Tomuto by sme sa chceli vyhnúť a preto sa aj snažíme robiť osvetu medzi ľuďmi, že takýto chov nie je ohrozujúci. Jašteričky a chameleóny ľudia poznajú a vnímajú ich pozitívne, ale s hadmi je to už trochu horšie. Aj keď sa jedná napr. o užovku červenú, ktorá je najčastejšie chovaným hadom v zajatí, ktorý je úplne neškodný, ľudia cítia ohrozenie.

 

 

Koľkých chovateľov sa vám doposiaľ podarilo dať dokopy?

 

Zatiaľ sme traja, ktorí budeme zakladateľmi občianskeho združenia so spomínaným cieľom. Čo sa týka priestorov, jedná sa o mezonetový sklad o rozlohe 30 metrov štvorcových na Flámskej ulici. V princípe ide o to, vytvoriť skupinu ľudí, ktorí by sa skladali na spoločné priestory, kam by si každý doniesol svoje terárium so svojimi chovancami a keď to bude potrebné, tak si vzájomne vypomôžeme.

 

Kto sa môže stať členom?

 

V podstate každý, kto sa venuje teraristike. Vekovo to bude asi obmedzené od 15 rokov, pretože niektoré druhy potrebujú papiere a povolenie na chov. Chovanie našej herpetofauny je regulované zákonom, ale už máme vybavenú výnimku na chov a jediné, čo je k tomu potrebné, je mať legálne nadobudnuté zviera. V Európe sa takémuto chovu venujú chovatelia, ktorí majú vlastné odchovy, teda nejedná sa o zvieratá odchytené vo voľnej prírode, ale o živočíchy odchované u ľudí. Naše zvieratá pochádzajú z Nemecka. Ja momentálne chovám tri druhy, a to gekončíky nočné, chameleóny jemenské a gekony panenské a svoj chov plánujem rozšíriť aj o vretenice severné a vretenice rožkaté.

 

 

 

Aké aktivity plánuje občianske združenie do budúcna?

 

Keby sa nám podarilo spojiť viacerých ľudí a rozšíriť týmto spôsobom spoločnú zbierku, radi by sme priestory, v ktorých budú rozmiestnené teráriá, upravili do takej podoby, aby mohli slúžiť aj ako vivárium pre verejnosť. Mohli by si prísť pozrieť rôzne druhy plazov a obojživelníkov, čo by bolo v Martine unikátne. V súčasnosti sa ľudia s takýmito druhmi môžu oboznámiť len počas teraristických búrz, ktoré sa v Martine konajú niekoľkokrát do roka. Časom by sme radi založili aj teraristický krúžok pre deti ako voľnočasovú aktivitu. Keďže máme zmapované lokality zaujímavé z hľadiska herpetofauny na Slovensku aj v Chorvátsku, v pláne sú aj poznávacie expedície.

 

Nové informácie budú pribúdať aj na Facebooku: Herpetocentrum

Autor: Mira Kováčová © Autorské práva sú vyhradené

 

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online