utorok, 17 marec 2015 00:00

Marián Geišberg: Som šťastný, že si to môžem so synmi ešte užiť

Ohodnotiť túto položku
(9 hlasov)
Marián Geišberg: Som šťastný, že si to môžem so synmi ešte užiť Marián Geišberg: Som šťastný, že si to môžem so synmi ešte užiť

V piatok 6. marca sa v martinskom Barmuseu uskutočnil koncert Geišbergovcov. Na jednom pódiu ste mohli vidieť Mariána Geišberga a jeho synov Martina a Mareka.

 

Spojili sa takýmto spôsobom po prvýkrát a ako priznali aj v našom rozhovore, určite nie naposledy. Po vypredanom, 2,5 hodinovom koncerte sa s vyčerpaným, no spokojným triom porozprávala moderátorka Rádia Rebeca Eva Lacová.

 

Koho to bol nápad, aby ste sa dnes takto stretli?

 

Martin Geišberg: Bol to môj nápad, lebo s ockom hrávame už vlastne dosť veľa rokov, s Marekom takisto, ale nikdy nie verejne, tak sme to teraz dali dohromady.

 

Pán Geišberg, predpokladám, že musíte byť na svojich synov dosť hrdý, keď ste teraz mali možnosť byť na jednom pódiu a vidieť ich umenie?

 

Marián Geišberg: Tak jasné, že slovo hrdý, je veľmi pekné slovo. Som strašne šťastný, že som ešte tu a že si to s nimi môžem užiť. Teší ma, že majú ku mne taký pekný vzťah a že ten čas môžeme spolu tráviť. To je asi to pravé.

 

Je to po prvý krát, čo (takto) hráte v trojici. Je to zároveň aj posledný krát alebo ako to vyzerá z hľadiska ďalšej spolupráce vášho tria?

 

Martin Geišberg: Snažíme sa. Finišujeme s webovou stránkou a ja by som bol veľmi rád, keby sme mohli normálne fungovať a začať hrávať po celom Slovensku. Tak uvidíme, ako to vyjde. Zatiaľ sú predpoklady veľmi dobré. Držíme si palce.

 

Marián Geišberg: S Martinom sa chystáme nahrávať novú platňu z mojich pesničiek, ale on tam bude tiež musieť ešte niečo dorobiť, pretože ja už nie som taký akčný. Takže možno sa tento rok niečo podarí, uvidíme.

 

Marek, ty si toho na pódiu veľa nenarozprával, ale aké to bolo pre teba stáť tam vedľa otca a brata, takto v trojici? Predsa len ty poznáš skôr tie divadelné dosky...

 

Marek Geišberg: Ja sa priznám, že som z toho strašne nervózny, lebo nemám takú skúsenosť. Je to trochu iné hrať na nástroji ako hrať divadlo, takže už minule, keď sme mali s bratom koncert, som úplne šalel trémou, ale nakoniec veľmi tomu pomáhajú tí ľudia, ktorí sú strašne príjemní.

 

Ako dlho ste sa pripravovali sa na spoločné vystúpenie?

 

Marek Geišberg: Dohromady asi tri hodiny. S Martinom si hrávame, ale otcove pesničky som ja nikdy na gitare nehral, tie som sa musel naučiť.

 

Pán Geišberg, Vaše texty vyvolávajú u poslucháčov rôzne pocity, neuvažovali ste nad tým dať ich do podoby napríklad básnickej zbierky?

 

Marián Geišberg: Uvažoval, ale je to dosť zložité. Trošku mi to pripomína tie staré časy za komunizmu. Jednoducho museli by ste byť oveľa aktívnejší ako človek voči spoločnosti aby vám ta spoločnosť niečo dala. Ak sa vám tá spoločnosť celkom nepáči, tak mate tak trošku smolu.

 

 

Autor: Eva Lacová, Rádio Rebeca, foto: Turiec Online © Autorské práva sú vyhradené

 

Miroslava Kováčová

Editorka Turiec Online