Reklama
streda, 03 jún 2015 10:32

Športové talenty na evanjelickej spojenej škole Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
Športové talenty na evanjelickej spojenej škole Športové talenty na evanjelickej spojenej škole

Znie priam neuveriteľne, že mladučká Janka Mižurová (10 rokov) je dnes už 7-násobnou majsterkou Slovenska v plávaní a víťazkou Slovenského pohára žiakov v kategórii mladšie žiačky pre rok 2014. Tak veľký úspech je ovocím vytrvalého tréningu, disciplíny a lásky k plávaniu, ktorá sa v Jankinom prípade rozvíja už od štyroch rokov. Pohľad do jej sveta prinášame v tomto rozhovore.

 

K plávaniu ťa priviedla staršia sestra, keď si mala len štyri. Vtedy to bola zrejme zvedavosť, v čom sa dnes skrýva Tvoja motivácia? 

Presne tak, plávala už moja staršia sestra a ja som to chcela tiež skúsiť. Dnes ma na plávaní najviac baví kolektív ďalších plavcov – moje kamarátky – a tiež ocenenie všetkej tréningovej námahy, keď stojím na stupienku víťazov.

 

Je táto motivácia silná natoľko, že ťa privádza až k dosahovaniu najlepších výsledkov?

Áno je, najviac ma vždy motivuje predstava, že stojím na stupienku víťazov a na krku mám zavesenú zlatú medailu.

 

Aké vlastnosti by podľa teba mal mať úspešný športovec?

Dobrý športovec by podľa mňa mal byť trpezlivý a naozaj to chcieť. K tomu, aby v športe vytrval patrí aj sebadôvera.

 

Aj ty si dnes úspešná mladá športovkyňa. Nebojíš sa, že ti niekedy stúpne sláva do hlavy?

Troška aj áno (smiech).

 

Ako tvoj šport vníma tvoja rodina a kamaráti? Sú radi, že športuješ? Ako ťa v plávaní podporujú?

Podľa mňa sú radi, že športujem. Podporujú ma tým, že sú so mnou.

 

V čom konkrétne sa zmenil tvoj život po tom ako si začal aktívne športovať? Nemá to vplyv na tvoje výsledky v škole? Vychádza ti škola a učitelia v ústrety pri rozvoji tvojho talentu?

Popri plávaní som si našla veľa kamarátov – športovcov. Pribudli mi teda najmä nové kamarátky. V škole nevidím žiadne zhoršenie, takže o vplyve športu na školu v mojom prípade asi nemožno hovoriť. Škola mi určite vychádza v ústrety. Púšťajú ma na sústredenia a keď prídem zo sústredenia dajú mi vždy potrebný čas na doučenie sa.

 

Ktorý zo športovcov je tvojím vzorom a prečo?

Mojím vzorom je moja sestra Paťka. Rovnako je mojím vzorom aj Baška Mišendová, ktorá je súčasná juniorská majsterka Európy na 50m motýľa.

 

 

To, že je Janka Mižurová dnes 7-násobnou majsterkou Slovenska v plávaní a víťazkou Slovenského pohára žiakov je určite veľký dar! Za každým talentom však stojí aj nemalá podpora najbližšej rodiny. Čo na športový talent svojej dcérky hovoria rodičia?  

 

Máte doma dieťa – aktívneho športovca. To je zrejme trochu iné ako mať dieťa, ktoré (tak, ako to často vidíme dnes) uprednostňuje pred športom pasívne vysedávanie pri počítači, televíznej obrazovke alebo s tabletom v ruke. Ako môžu podľa vás rodičia priviesť dieťa k záujmu o športovú činnosť?

Myslíme si, že rodičia musia deti k športu jednoducho donútiť. Keď sme začínali s Jankou, neraz sa to nezaobišlo bez sĺz a scén, pretože na plávanie prosto nechcela isť. Vydržali sme a dnes nás naša dcéra sama naháňa, aby stihla tréning.

 

Je pre vás šport vášho dieťaťa skôr v niečom obohatením alebo sa naň dá hľadieť ako na príťaž? V čom konkrétne Vás športové vyťaženie vašej dcéry Janky ako rodinu obohacuje resp. obmedzuje?

Myslíme si, že pre našu rodinu je šport veľkým stmeľovacím prostriedkom. O plávaní sa u nás doma dokonca často hovorí, pretože obe dcéry robia ten istý šport. Trávime spolu veľa spoločného času na pretekoch. Tak ako nás teší každý úspech, tak  nás spája každý neúspech. Staršia dcéra je pre Janku veľkým vzorom. Medzi dievčatami je veľmi dobrý vzťah, ktorý je založený na vzájomnej úcte, keďže obe dobre vedia, aké je ťažké zaťať sa a na každom tréningu vedieť prekonať samé seba.  

 

Vnímate, že naša škola podporuje rozvoj športových talentov žiakov?

Áno, sme škole veľmi vďační za podporu, ktorú Janke poskytuje. 

 

Cítite podporu školy a pedagógov aj v rozvoji športového talentu Vášho dieťaťa?

Nikdy sme sa nestretli s tým, že by nám pán riaditeľ alebo triedne p. učiteľky nevyšli v ústrety pri uvoľnení Janky zo školy v prípade sústredenia alebo plaveckých pretekov. Myslíme si, že bez  podpory školy by sa jej nepodarilo dosiahnuť také výsledky, aké dosahuje. Sú to spojené nádoby. Sme presvedčení, že ak by bola vystresovaná z návratu do školy, tak by ani na pretekoch nepodala taký výkon. Myslíme si, že športovec musí byť aj v psychickej pohode. Podpora zo strany školy je veľmi dôležitá.

 

 

Autor: Hedwiga Tkáčová, Dušan Haško © Autorské práva sú vyhradené

 

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn