Vytlačiť túto stránku
streda, 03 jún 2015 20:16

DARKNESS POSITIVE predstavuje fanúšikom nový videoklip

Ohodnotiť túto položku
(4 hlasov)
DARKNESS POSITIVE predstavuje fanúšikom nový videoklip DARKNESS POSITIVE predstavuje fanúšikom nový videoklip

Zostave Darkness Positive, ktorá je na domácej scéne približne tri roky, prešlo rukami veľa hudobných štýlov. Motiváciou pre vznik spolupráce bolo zdokonalenie jazzovej improvizácie a samozrejme posunutie vlastných hraníc.

„Začali sme jazzovými štandardami (CharlieParker, MilesDavis...), potom sme zabŕdli do modernejšieho jazzu (Weather Report,KingCrimson...) a neskôr do ešte modernejšieho (JohnScofield, VictorBailey...), až k súčasnému svetovému jazzu (ChrisPotter,RobertGlasper, DerrickHodge....) a mnohým iným interpretom a skladateľom, samozrejme, nie len v jazzovej sfére. Dnes si hovoríme produktívne trio, ktoré okrem spolupráce na iných projektoch ako je napríklad Basie Frank Band, alebo Ľubo Šamo Projekt, pracuje prakticky každý deň vo vlastnom štúdiu na nových skladbách pre debutové EP Darkness Positive,“ predstavil kapelu Adrian Simonides.

 

Čo bolo ďalšou métou kapely po troch rokoch?

Keď robíš muziku, je dôležité ju prezentovať a najlepšie je, ak ju máš aj s klipom. Chceli sme natočiť klipy na novovzniknuté skladby, ktoré sme vyprodukovali u seba v štúdiu. Hlavným cieľom dnešných kapiel je dostať sa k ľuďom bližšie - napríklad cez mediálne portály a najmä YouTube. Pýtal som sa pár ľudí, odkiaľ čerpajú hudbu a 90% mi povedalo, že YouTube je ten najdôležitejší zdroj, preto sme sa rozhodli ísť nízkorozpočtovo po vlastnej osi a pripravili sme fanúšikom originálne dielo s našim rukopisom.

 

Ako dlho ste to pripravovali?

Text k nahrávke vznikol veľmi spontánne a rýchlo. Prišiel som po dvoj - troj dňovej šnúre s kapelou domov a štvrtý deň som relaxoval tak, že som písal texty a rýmy. Zažili sme na šnúre presne to, čo je v klipe. Jedlo, chľast, cigarety, panika, stres, koncert. Toto vzniklo v aute niekde počas toho, ako sme sa vracali v noci zničení po koncertoch. Týchto šesť slov si zobral domov Šimon a dopísal k tomu dej. Chytil som do ruky gitaru a snažil sa vytvoriť niečo relaxatívne (smiech) alebo meditatívne, čiže nejakú gitarovú sľučku – mantru, ktorá človeka dostane do nálady. Chalani na skúšobni svoje skúsenosti z pop-rockovej hudby preniesli do skladby a mali sme to. Výsledok je síce v neobvyklom metre - šesťštvrťovom (v tomto metre neobvyklom pre populárnu hudbu) ale muzička sa tvári mimoriadne príjemne pre každého.

 

Čo je na tomto klipe výnimočné a zaujímavé?

Celé to je točené cez telefón. Strih urobil Maťo Richtarčík doma za dva dni. V klipe sme sa snažili vyhnúť takému tomu koncertnému klišé vysmiatych tvárí. Je to skôr taká dark stránka zákulisia koncertu. Nájdete tu prácu v štúdiu, cestovanie, nosenie a všetky tieto záležitosti. Myslíme si, že dôležitý je nápad a nie drahý klip, ktorý má krásne farby, krásne autá a výsledok je nula bodov. Reakcie našich priateľov sú zatiaľ pozitívne, sme preto zvedaví na fanúšikov či budú darkness alebo positive (smiech).

 

Klip ste teda zvládli, aké teraz sú očakávania kapely, komu ho určíte?

Staviame na súčasnosti, na tom ako dnes ľudia žijú, ako stíhajú veci, aký majú hektický život. Je strašne pre informovaná doba a tá skladba vznikla aj na základe nášho, dá sa povedať, podobného života. Klip bol k tomu už len taká čerešňa na torte. Prispôsobili sme ho tejto myšlienke, začali sme zhromažďovať materiály z koncertov, z rôznych akcií a zážitkov. Skladba vás najviac osloví už samotným textom, osloví tých, ktorí žijú tento potulný umelecký život.

 

Kde si vašu novú skladbu vypočujeme okrem YouTube a sociálnych sietí?

Určite chceme ísť do FM-ka, uvidíme, ako tam pochodíme a budeme radi ak zaujmeme aj viaceré hudobné weby. Čo sa týka televíznych hudobných staníc, naposledy sme mali skúsenosť, že sa nám skoro dostal klip „Party“ do TV Music1. Bohužiaľ skôr ako klip odznel, TV Musiq1 prestala z ničoho nič vysielať, údajne skrachovali. Uvidíme, akú hudobnú stanicu zrušíme tentokrát (smiech). Sme kapela Darkness Positive a nám sa vždy dejú dve veci, buď máme darkness alebo positive.

 

S rádiom súvisí otázka čo teraz často rezonuje: ako vnímate požiadavky na viac SK hudby v éteri?

Veľmi pozitívne (smiech). Ja som za. Na Slovensku po slovensky. V podstate si myslíme, že slovenský poslucháč bude najviac reagovať na texty, ktorým rozumie. Pokiaľ je aj dobrá hudba aj dobrý text, tak to má interpret úplne vyhraté. Angličtine sa ale vyhnúť nedá, aj my ju robíme. Máme sny a ciele do budúcnosti. Chceme sa dostať za hranice, no teraz je pre nás v prvom rade dôležitý domáci fanúšik. Veľa kapiel robí chybu, že začnú od začiatku po anglicky, majú veľké vidiny, chcú hneď do sveta a tam nabúrajú do steny s miliardou kapiel. Tam preraziť, to musíš byť strašne vysoko alebo musíš mať nejaký vesmírny prvok (smiech).

 

 

Takže aký je plán?

Ak by sme za rok v rámci šnúry obehli komplet celú republiku, tak budem spokojný. Momentálne skončila naša prvá etapa - Tour 2015, kde sme mali hosťa, Tomy Kottyho, rapera z Bratislavy, skončili sme v Martine veľmi úspešnou klubovou akciou, kde bol plný dom a všetci sme sa dobre bavili. Momentálne budeme smerovať na juh a východ.

 

V máji ste sa pridali aj k chalanom z 3T, kde všade ste sa ešte ukázali?

Áno tritéčkári majú novú show One man flow. Bola to perfektná akcia v Cinemaxe v Žiline a dohodli sme sa s nimi aj na ďalšej spolupráci. V júni nás hlavne domáci fanúšikovia uvidia na Dňoch mesta Martin a okrem toho práve v tomto období dokončujeme náš debutový album. Máme aj „Live music set“ z jedného živáku z Barmusea v Martine, aby si ľudia mohli urobiť predstavu, ako nám to hrá naživo. Doplním ešte, že naša hudobná produkcia sa objaví v septembri v Tv JOJ na šou Česko Slovensko má talent, kde sme robili hudobnú produkciu k jednému vystúpeniu. Ide o hip-hop a takú tú vlnu, čo teraz ide od Kanyeho Westa.

 

 

Autor: Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

 

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA

Súvisiace články podľa značky