streda, 02 september 2015 23:05

V Martine si pri chutnej kávičke môžete užiť spoločnosť mačičiek Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(7 hlasov)
V Martine si pri chutnej kávičke môžete užiť spoločnosť mačičiek V Martine si pri chutnej kávičke môžete užiť spoločnosť mačičiek

Predstavte si miesto, kde môžete relaxovať, vychutnať si kávičku a mať okolo seba milé mačičky, ktoré vám pomôžu odbúrať každodenný stres. Bc. Iveta Rossová z Martina mala takúto myšlienku v hlave dlhšie a rozhodla sa ju zrealizovať - otvorila CAFE CATS klub, prvý mačací klub na Slovensku, ktorý funguje podobne ako kaviareň.

 

Ak máte radi zvieratá a predovšetkým mačky, klubová mačacia kaviareň v Martine je pre vás to pravé miesto

 

Majiteľka Iveta je milovníčkou mačiek odmalička. Možno je to aj práve preto, že v čínskom horoskope je mačka, takže má pre tieto chlpaté stvorenia naozaj pochopenie. Myšlienka založiť mačaciu klubovňu vznikla náhodne, keď chcela ísť na dovolenku a mala problém s ubytovaním svojich domácich miláčikov. Rozhodla sa postaviť pre nich hotel. „Špeciálne pre cicúchov sme postavili hotelík, kde má každá mačička svoje okno a keď som na internete hľadala inšpiráciu, naďabila som na zahraničné mačacie kaviarne,“ vysvetľuje Bc. Iveta Rossová, predsedníčka OZ Zblíženie – AFFINITY, organizačnej zložky Klubu priateľov mačiek Pradúce klbko a hniezda záchrany Pradúce klbko.

 

 

„Bolo to dosť náročné, keď som začala chodiť po úradoch a keď som niekomu povedala, čo by som chcela, tak sa na mňa pozreli, že som asi blázon,“ dodáva pani Iveta. Nakoniec sa to však podarilo a 2. apríla pri oficiálnom otvorení pokrstila klub Eňa Vacvalová. Hoci Cafe Cats klub funguje ešte veľmi krátko, navštevovať ho chodia ľudia z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia. „Boli tu už hostia z Austrálie, Anglicka, začínajú k nám chodiť študenti z Portugalska, Nórska a Islandu,“ upresňuje pani Rossová.

 

Návštevníci tohto mačacieho priestoru si tu môžu okrem výbornej kávy dať aj smoothie, fresh nápoje, šťavy bez alkoholu, pravú belgickú čokoládu a rôzne horúce čokolády s príchuťami. Nájdete tu aj niečo pod zub, napríklad cheesecake, rolky a koláčiky. Nejde ale o zariadenie verejného stravovania, pretože slovenské smernice neumožňujú prítomnosť zvierat v takýchto inštitúciách. V kaviarni majú mačičky svoju spálňu, kde majú toalety, škrabadlá a pelechy. Do miestnosti, kde sa pripravujú nápoje majú vstup zakázaný. Súčasťou každého stola je dezinfekčný prostriedok na vyčistenie si rúk.

 

 

Cafe Cats klub je miesto, kde si môžete vychutnať oddych pri kávičke, koláčiku a mačičke. „Zákazníci sa môžu s mačkami hrať, tuľkať si ich, mať ich na kolenách, hladkať. Môžu tu oddychovať, relaxovať, počúvať príjemnú hudbu, hrať sa spoločenské hry, môžu sem prísť zamilované páriky, ktoré si šepkajú do uška. Každý, keď sem príde, tak sa cíti ako doma a ľudia odchádzajú šťastní. Mačičky totiž pohlcujú negatívne energie, je to aj vedecky dokázané,“ rozpráva pani Iveta.

 

Klubovňa, ktorá nie je len kaviarňou

 

Cieľom vytvorenia tohto miesta je združiť priaznivcov mačiek, šíriť osvetu, organizovať prednášky a poskytovať veterinárnu poradňu. Ľudia by sa mali zbaviť predsudkov, ktoré majú voči týmto štvrornohým stvoreniam a uvedomiť si, že pri nich sa môžu cítiť príjemne a sú to nezávislé individuality, ktoré sú samé sebou. Mačky treba vnímať také, aké sú, akceptovať, že nie vždy majú náladu túliť sa a robiť to, čo od nich očakávame. „Mačka je ako žena,“ smeje sa Iveta. Dvere klubovne sú otvorené pre každého, kto miluje zvieratá.

 

Prísť môže aj ten, kto doma nemá alebo z nejakého dôvodu nemôže mať zvieratko a chce sa s ním poláskať. Klubovňa je ideálne miesto pre deti, aby si vybudovali cit k zvieratám a uvedomili si, že sú to živé tvory. Prísť môže každý, kto bude akceptovať stanovené pravidlá, či už ide o člena klubu alebo jeho sympatizanta. V priestoroch klubovne sa nachádza aj záchranné hniezdo Pradúce klbko, kde túlavé mačky dostávajú starostlivosť a sú poskytované na adopciu. Zachránené zvieratá tu dostanú prvotnú pomoc – odčervenie, vyčistenie uší a odblšenie. Všetky zvieratá však vždy prejdú veterinárnou kontrolou.

 

Pomôžte aj Vy

 

Keďže ide o občianske združenie, pani Iveta nedostáva žiadnu finančnú podporu, všetko sa snaží hradiť z vlastných prostriedkov a za pomoci dobrých ľudí. Ak sa vám zdá myšlienka klubu zaujímavá a záleží vám na osude mačičiek, aj vy môžete priložiť ruku k dielu. „Každá pomoc je vítaná,“  hovorí majiteľka klubovne. Môžete pomáhať ako dobrovoľník a venovať sa mačičkám, čistiť im prostredie, kŕmiť ich. „Kto chce, môže doniesť aj priamo papanie pre mačičky. Pomôcť sa dá aj tým, že si objednáte nejaké tričko, tašku, magnetu, nálepku, darčekovú poukážku, hrnček. Je tu toho viac, čím by sa dalo prispieť. Pomôžu nám aj nejaké čistiace a dezinfekčné prostriedky, plienky, starší nábytok, chladnička na lieky,“ dodáva pani Iveta.

 

Kaviareň CAFE CATS a Felinoterapia sa nachádza na ulici Škultétyho č. 4 v Martine v priestoroch medzi Neografiou a Poliklinikou 1 (bývalé tlačiarenské priestory).

 

 

Autor: Mgr. Lucia Ertľová © Autorské práva sú vyhradené

 

Mgr. Lucia Kuželová

Prispievateľka Turiec Online

Administratívna pracovníčka, Obecný úrad Kláštor pod Znievom.