Vytlačiť túto stránku
utorok, 08 december 2015 23:04

Basie Frank Band nastupuje na vlnu slovenskej populárnej hudby

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Basie Frank Band nastupuje na vlnu slovenskej populárnej hudby Basie Frank Band nastupuje na vlnu slovenskej populárnej hudby

Kapela Basie Frank Band sa na hudobnej scéne objavila len nedávno, no už teraz sa môže pochváliť vlastným repertoárom. Známa herečka a speváčka Barbora Švidraňová nám o svojej kapele prezradila viac v krátkom rozhovore.

 

Kapela sa začala objavovať na hudobnej scéne v roku 2014 alebo tam bolo ešte niečo skôr - aké sú základy kapely, na čom ste ju postavili?

 

Myslím, že úplne prvý spoločný koncert sme mali práve v Martine na Mestskej scéne v januári. Stretávať a hrávať sme začali asi pol roka predtým, tesne ako som dokončila súťaž Hlas Česko-Slovenska. Chlapci už hrali ako Darkness Positive a ja som si ich perfektne zohraté trio “vypožičala”, doplnila o klaviristu Lukáša Cintulu, s ktorým sa poznáme už veľmi dlho, a vzniklo Basie Frank Band. Na začiatku sme sa sústredili na covery známych piesní, potom sme pomaličky začali spolu tvoriť a teraz už máme hotový vlastný repertoár, ktorý pripravujeme a šperkujeme na debutový album.

 

Keby sme mohli charakterizovať členov kapely, čo ich vystihuje najviac?

 

Povedala by som slovo “FRANK” - slobodní, priami, úprimní, otvorení. Tak sa snažíme aj robiť muziku. Ako vravím, rytmická sekcia gitara-bicie-basa je perfektne zohratá a k tomu úžasný klavirista Lukáš dodáva presnú farbu celej kapely, tak ako som si to predstavovala. Nájsť výborných muzikantov, a k tomu ešte aj dobrých a čestných ľudí v jednom, je niekedy umenie. A mne sa to podarilo. Sú to moji najlepší priatelia, sme naladení na rovnakú vlnu a máme veľmi podobný vkus. Preto sa nám darí dohodnúť sa prakticky vo všetkom a tvoriť tak, aby bol každý spokojný a mal v hudbe dostatok priestoru.

 

Kde nahrávate? Kto prichádza s nápadmi, aký je proces tvorby vašej hudby?

 

Základy sme nahrali v štúdiu Lightune u nášho kamaráta Mira Valoviča v Žiline. Teraz pracujeme na detailoch u nás na skúšobni v Martine a na hlavné spevy chcem nájsť štúdio, ktoré nám aj s vhodným producentom pomôže dotvoriť finálny sound celého albumu. O texty sa starám hlavne ja, hoci už som aj hudobne načrtla asi dve skladby, môj brat vymyslí hlavné hudobné linky, a potom to s celou kapelou aranžujeme a vymýšľame formu skladby. Je to tímová práca, chcem aby sa každý muzikant nejakým dielom pričinil a cítil, že je to aj jeho skladba. Nielen moja alebo bratova. Sme celok.

 

Kto má tie skvelé nápady na fotodokumentáciu? Tie zábery sú proste jedinečné :)

 

Ďakujeme! :) O tieto veci sa starám hlavne ja. Mám k tomu vzťah a aj už nejakú tú skúsenosť, takže chlapci si nechajú poradiť. Som zvedavý človek a veľmi rada sa inšpirujem, takže sledujem poctivo čo je v kurze, čo majú ľudia radi a snažím sa to nastajlovať tak, aby to bolo chic, ale nenútené. Lebo to, čo myslíte úprimne s hĺbky srdca a cítite sa pri tom sami sebou, tak to vám ľudia uveria. Ostatné je len póza, ktorá nemá dlhú trvácnosť.

 

Aké festivaly alebo väčšie podujatia ste už navštívili, kde je tá najlepšia atmosféra?

 

Zatiaľ sme, bohužiaľ, nemali možnosť vystupovať na tých najväčších festivaloch, ale úžasné koncerty boli v Žiline na Staromestských slávnostiach a Dni mesta v Martine. To sme zažili zatiaľ asi najväčšie open air publikum a bolo to úchvatný pocit z návratu energie od ľudí. Milujem, keď sa ľudia zabávajú a majú chuť tancovať na naše skladby, že tie ohlasy sú stále lepšie a lepšie. Motivuje ma to k ďalšej tvorbe a dúfam, že rovnako ako živé koncerty, sa im bude páčiť aj náš debutový album.

 

Svoje diela zdieľate aj na sociálnych sieťach ako YouTube, Soundclound či Facebook, máte už fanúšikov aj v zahraničí?

 

Ale, tak zopár ich je :) Mám veľa kamarátov aj rodinu, ktorí žijú v zahraničí, tak sem-tam vidím, že sharujú naše skladby. Z toho sa veľmi teším. Väčšina skladieb je síce po slovensky, ale máme už aj anglické a plánujem napísať nejaké ďalšie, takže uvidíme ako sa to bude vyvíjať. 

 

Na YouTube nájdeme napríklad Rolling in the deep od Adele, ktorú si prespievala, bude týchto cover skladieb viac?

 

Asi zatiaľ nie, toto sme nahrali s mojím bratom ako také dve chuťovky, pretože niekedy hrávame aj sami ako duo, keď treba, na nejaký event. Tak sme si povedali, že tie naše obľúbené aj zverejníme. Chceli by sme šíriť hlavne našu tvorbu, covery sú len inšpirácia a také hobby popritom.

 

Kam by ste sa s kapelou chceli dostať, aké sú vaše míľniky, ciele?

 

Najväčším cieľom je vydanie debutového albumu v máji a jeho krst s veľkým koncertom. Takže teraz budeme pilne pracovať v štúdiu, aby to bolo tip-top. Potom by sme boli určite radi, keby sa nám podarilo turné a nejaké koncerty na festivaloch.

 

Plánujete aj nové videoklipy? Čo chystáte v roku 2016?

 

Určite áno. Pred týždňom sme natočili videoklip k prvej skladbe “Muž zo severu”, ktorý by sme do Vianoc mohli stihnúť odpremiérovať. Potom sa budeme sústrediť na ďalšie skladby a do krstu v máji by sme chceli urobiť ešte minimálne 2 videoklipy na ďalšie skladby. Držte nám palce :)

 

Autor: Matej Bórik, Mgr. Lucia Ertľová foto: Veronika Nika © Autorské práva sú vyhradené

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA

Súvisiace články podľa značky