streda, 16 december 2015 20:41

Môj Proces – úspešný umelecký projekt predstavený v Barmuseu

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Môj Proces – úspešný umelecký projekt predstavený v Barmuseu Môj Proces – úspešný umelecký projekt predstavený v Barmuseu

Martinčan Martin Novysedlak, ktorý pôsobí ako učiteľ na Škole úžitkového výtvarníctva v Ružomberku, zrealizoval 28. novembra v Barmuseu vernisáž s módnou prehliadkou s názvom Môj Proces. Kurátorom výstavy bol Peter Trmos.

 

Môj Proces odráža Martina Novysedlaka ako umelca, ktorý svoj vlastný umelecký motív transformuje na rôzne materiály. Už počas leta sme s Martinom urobili rozhovor, kde spomínal svoje plány do budúcnosti a medzi nimi bola aj módna prehliadka. Umelca baví organizovanie kultúrno-spoločenských akcií, čo bolo na prehliadke aj patrične cítiť. „Bola tu predstavená moja tvorba a projekt, ktorému sa teraz venujem. Ľudia mali možnosť vidieť na čom pracujem, je to úplne iné naživo, ako keď to vidíte na internete,“ rozpráva Martin Novysedlák.

 

Nie je vernisáž ako vernisáž

 

Módna prehliadka Martina Novysedláka sa od bežnej vernisáže líšila viacerými prvkami. Prehliadka tričiek čierno-bielych a farebných motívov bola spojená aj s hudobnými vystúpeniami dvoch kapiel – UNITE people of the underground a C.A.C.I.B. Dortmund – The Bottle Brotherz. „Išlo hlavne o to, aby tam boli ľudia, ktorí tiež majú čo ukázať, ako tvoria, ako robia a čomu sa venujú,“ vysvetľuje Martin. Kapela UNITE people of the underground tu mala dokonca svoje premiérové vystúpenie. „Boli sme tu ako novozrodená kapela. To bol náš prvý koncert,“ hovorí Rado Kubov z kapely UNITE people of the underground. Kapela zaujala návštevníkov akcie svojim multižánrovým inštrumentálom, pretože každá pesnička predstavovala iný hudobný štýl. Celé podujatie sprevádzal aj Dj Pepe, ktorý odohral perfektný hiphop a chillout. Návštevníci mali počas celej akcie aj možnosť občerstviť sa pochutinami od Bioboxu, dodávateľa lokálnych potravín a podporovateľa miestnych farmárov.

 

Na prehliadke sa premietal aj dokument

 

Okrem bohatého programu bolo podujatie doplnené aj o premiéru dokumentu „Môj Proces“. Dokument mapuje autorovu tvorbu, jej samotný priebeh a podáva vysvetlenie celej podstaty projektu.

 

Aké bude mať Proces pokračovanie?

 

Motívy mladého umelca čoskoro uvidíme aj na novom type materiálu. Martin totiž plánuje do svojej tvorby zaradiť aj sklo. „Sklo sa bude riešiť, ale až od nového roka. Budem na tom pracovať s kamarátom, Dominikom Pirháčom, ktorý má v Turanoch svoju dielňu,“ dodáva Martin, ktorý nám prezradil, že by to malo byť na štýl vitráže.

 

A ako ohodnotil akciu sám autor?

 

„Som nadmieru spokojný už len v tom, že som v tom nebol sám, pomohli mi chalani. A to, že ľudia boli prekvapení ako sa dá spojiť taká vernisáž s vystúpeniami, kapelami a plus módna prehliadka. Rád by som poďakoval všetkým ľuďom, čo tam boli. Ja som ani neočakával, že to tak dopadne,“ rozpráva Martin.

 

Link na Facebook stránku: „Môj Proces“

 

 

Autor: Mgr. Lucia Ertľová, foto: Jakub Laclavík © Autorské práva sú vyhradené

 

Mgr. Lucia Kuželová

Prispievateľka Turiec Online

Administratívna pracovníčka, Obecný úrad Kláštor pod Znievom.