sobota, 23 marec 2013 14:41

Zuzana Homolová, majiteľka ekofarmy prednáša farmárom Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(19 hlasov)
Zuzana Homolová - majiteľka ekofarmy prednáša farmárom Zuzana Homolová - majiteľka ekofarmy prednáša farmárom

Počúvať na seminári prednášku pani Zuzany Homolovej je pre účastníka zážitkom. Výborný rečnícky prejav, znalosť legislatívy, ale hlavne „kopec“ farmárskych skúseností. Pani Homolová je majiteľkou ekofarmy AFRA – ODORICA.

Farma sa nachádza v nadmorskej výške 680m v trojuholníku medzi obcami Levočské Lúky – Levoča – Spišský Hrhov. Jedná sa o bývalý majer grófa Czsákyho zo Spišského Hrhova, ktorý bol vybudovaný v 19.storočí.

 

Stretli sme Vás na seminári „Predaj z dvora“ v Turčianskych Kľačanoch ako jednu z prednášajúcich. Súvisí táto Vaša činnosť s členstvom v EKOTRENDE Slovakia?

Áno, EKOTREND Slovakia je zväz ekologického poľnohospodárstva, naša farma AFRA – ODORICA je od 1.1.1996 zaregistrovaná v systéme ekologického poľnohospodárstva. Zväz administruje stránku www.predajzdvora.sk a rokoch 2009-2010 sme mali na to aj projekt."

Sama ste majiteľkou ekofarmy. Ako ste sa dostali k ekologickému poľnohospodárstvu?

"Počas agrárnej reformy po 1.svetovej vojne odkúpili 100 ha pôdy dve rodiny Jančíková a Chovancová. V rámci kolektivizácie v 50-tych rokoch im bol majetok zoštátnený a po roku 1989 vrátený. V roku 1987 tu začal zakladateľ farmy AFRA – Andrej Franko (môj otec) pestovať ako dôchodca na výmere 0,1 ha liečivé rastliny. Farmu som prebrala po svojom otcovi a už bola v systéme kontrolovaného ekologickéhopoľnohospodárstva. Od roku 2004 hospodárime na výmere 7 hektárov, z toho liečivé rastliny pestujeme na jednom hektári. Na ostatnej výmere pestujeme pšenicu špaldu, lucernu siatu a jačmeň jarný."

Aký je Váš názor na to, že čoraz viac ľudí vyhľadáva bioprodukty a biopotraviny, súvisí to úzko s globalizáciou a s potravinovými škandálmi?

"Čoraz viac ľudí chce vedieť čo jedia a odkiaľ tá potravina pochádza. Pridaná hodnota BIO  dáva ešte viac istoty. Ja mám skúsenosť, že tieto produkty vyhľadávajú hlavne mladé rodiny s deťmi a potom tí, ktorímajú nejaký druh alergie na potraviny."

Na farme pestujete liečivé bylinky a vyrábate z nich bylinné výťažky, sypané čaje a liečivé vankúše. Môžete nám bližšie porozprávať o svojich výrobkoch? Kde sa k nim môže spotrebiteľ dostať?

"Zaoberáme sa pestovaním a spracovaním rastlinných adaptogénov (echinacea, leuzea, rodiola, arália, schizandra, šišiak,...), ktoré dokážu adaptovať organizmus voči súčasným nepriaznivým vplyvom – stres, spôsob života, strava,... Vankúšu naplnenému špaldovými plevami zas poďakujete za skvelý odpočinok. Naše výrobky je v súčasnosti možné kúpiť v každom okresnom meste v predaniach ako sú čajovne, zelené lekárne a pod."Od roku 2008 chováte na farme aj zvieratá a predávate výrobky. Teda predávate z dvora. Aké sú vaše doterajšie skúsenosti s týmto spôsobom predaja, čo vnímate pozitívne alebo negatívne?

"Predaj z dvora je návrat k tradíciám. Najhoršie je to, že ľudia už ani nevedia ako sa majú správať k čerstvým potravinám – dodržiavanie teplotného reťazca je veľmi dôležité. Veľmi pozitívne je, keď vidíte ako im vaše produkty chutia, pričom niektorí ľudia vo svojich 20.-30. rokoch jedia takéto potraviny po prvýkrát."

Na seminári v Turčianskych Kľačanoch ste v súvislosti s Vašou farmou spomínali letné ekotábory. Možete nám prosím niečo bližšie povedať?

"Ekotábory u nás organizujú Priatelia zeme z Košíc. Minulý rok to bolo v júli. Doobeda nám pomáhajú s rôznymi prácami, potom je program a rôzne prednášky, večer je posedenie pri ohni..."

Ekotábor pri farme
A aké sú plány ekofarmárky Zuzany Homolovej do budúcnosti?

- žiť na ekofarme Odorica, venovať sa pestovaniu a spracovaniu liečivých rastlín
- napomôcť tomu, aby bolo možné jednoducho finalizovať potraviny na farmách s následným lokálnym predajom
- sprístupniť mladej generácii život na farme organizovaním dní otvorených dverí a ekotáborov
- svojou troškou prispieť k potravinovej sebestačnosti a rozvoju vidieka na Slovensku


Web farmy: www.odorica.sk

Autor: Renáta Rudinská

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn