utorok, 06 február 2018 11:37

Baletka z Martina, ktorá obišla svet

Ohodnotiť túto položku
(5 hlasov)
Baletka z Martina, ktorá obišla svet Baletka z Martina, ktorá obišla svet Foto: Zuzana Pecková (vľavo) s kolegyňami na výletnej lodi

Aj vy pochybujete o tom, že sa dá zarábať tým, čo vás baví a popri tom precestovať mnohé krajiny sveta a užiť si kopec zábavy? Príbeh Zuzky Peckovej vás presvedčí o opaku.

Už vo svojich 10 rokoch Zuzka Pecková opustila rodný Martin a odišla za štúdiom do Bratislavy na 8-ročné Tanečné konzervatórium Evy Jaczovej. S vedomím, že nevedela, do čoho ide, sa jej v Bratislave napokon zapáčilo. V 18 rokoch zmaturovala a jej snom bolo tancovať v divadle ako baletka. Zobrali ju do Štátnej opery v Prahe, no kvôli viacerým okolnostiam tam nenastúpila a začala sa venovať štúdiu na VŠMU. V poslednom ročníku bakalárskeho štúdia ju zobrali do Slovenského národného divadla ako baletku. „Bola to zmluva na trvalý pracovný pomer, no stále som musela stíhať denné štúdium a popri tom ešte aj písať bakalárku, čo bolo veľmi náročné,“ spomína na študentské časy Zuzka.

 

No postupom času sa v divadle neustále menilo vedenie, zmena repertoáru a tanečných umelcov. „Plat nebol veľmi dobrý a aj napriek tomu, že ma to bavilo, som si povedala, že musím odísť. Chcela som cestovať, angličtina mi tiež nerobila problém a chcela som ísť pracovať na loď, kde by som tak mohla precestovať svet,“ vysvetľuje.

 

Po roku posielania množstva videí a životopisov ju pozvali na konkurz do Berlína, odkiaľ by následne pôsobila na výletnej lodi

 

Ten napokon dopadol pre Zuzku úspešne. Háčik bol však v tom, že v Berlíne boli skúšky 2 mesiace pred začatím plavby. Podľa jej slov to bol veľký risk skončiť v divadle, kde už si svoju kariéru začala budovať a odísť pre niečo, čo nakoniec nemusí vyjsť. V jej prípade risk bol zisk a aj napriek neznalosti nemeckého jazyka, sa Zuzka presťahovala do Berlína. Spomína si na vyše 8 hodinové tréningy, na ktorých sa musela deň čo deň učiť nové tanečné štýly. „Za 2 mesiace sme nacvičili program na 13 predstavení. Bolo to veľmi zábavné, no zároveň veľmi náročné,“ dopĺňa baletka.

 

Po tvrdých tréningoch nastal deň D, kedy mala Zuzka nastúpiť na úplne novú výletnú loď cez spoločnosť TUI Cruises, s kapacitou až 4 a pol tisíc ľudí a veľkým trojposchodovým divadlom. S nadšením hovorí: „Bola to úplne perfektná skúsenosť, nové predstavenia, nové tanečné štýly, ľudia z celého sveta. Splnilo to všetky moje očakávania. Zistila som, že balet nie je všetko. Slovenskému národnému divadlu musíte doslova obetovať celý život, lebo predstavenia sú zvyčajne cez víkendy a večer, takže sa bežne stávalo, že som bola v divadle od ráno a prišla som domov o pol 12 v noci. Ste tam v kuse, stále rovnakí ľudia a ja som chcela cestovať, spoznať nových ľudí, získať nové skúsenosti a hlavne mať pocit, že žijem. No a mne sa tento môj sen splnil.“

 

 

Ďalším jej snom bolo ísť do New Yorku, kde jej v tom čase pracovala sestra

 

Ešte počas pracovania na lodi si teda zarezervovala lacnú letenku. Počas 3 mesiacov v New Yorku chodila na hodiny baletu na Broadway a spravila si výlet i na Floridu. Zuzka hovorí: „Odporúčam každému vyskúšať si cestovať na vlastnú päsť, úplne sama, lebo to je ten najlepší zážitok a človeka to doslova zocelí. Musím povedať, že odkedy som odišla a cestujem, mám na všetko šťastie, na ľudí i na prácu. Dalo mi to veľa a bolo to moje najlepšie rozhodnutie v živote.“ Počas pracovania na dvoch výletných lodiach pre TUI Cruises navštívila Stredozemie, Kanárske ostrovy, Madeiru, Maroko či Karibik. Tiež sa tu zdokonalila v akrobacii na plachte a kruhu, ktorej sa začala venovala ešte v Bratislave.

 

 

Po krátkej prestávke naspäť v Berlíne, kde Zuzka tancovala vo Variete predstavení v centre Berlína, dostala opäť ponuku na prácu na ďalšej lodi agentúry Phoenix Raisen. Okrem tancu, tam však mala aj spievať a robiť aj akrobaciu. „Zrazu som mala mikrofón na javisku a mala som spievať nemecké piesne. Spievať som sa musela naučiť“ spomína si Zuzka na svoje spevácke debuty. Podľa jej slov, nemčinu sa okrem textov do piesní nemusela učiť, lebo všade sa používal len anglický jazyk. Na tejto lodi oboplávala skoro celý svet. Cestovali z Európy cez Atlantik do Karibiku, potom cez Strednú Ameriku do Peru, do Francúzskej Polynézie, ako Bora Bora, Tahiti, Nový Zéland, následne do Tasmánie, Austrálie, na Island a do Nórska až za polárny kruh. Avšak, v Sydney sa jej na predstavení stal úraz, takže musela letieť naspäť domov na Slovensko, kde rehabilitovala 2 mesiace a po uzdravení zase pokračovala na lodi.

 

 

Potom som prišla domov na Slovensko a na tento rok som mala naplánovaný kontrakt od mája, lenže som sa medzitým zaľúbila do Slováka. Ja som vždy hovorila, že chcem Slováka, lebo slovenskí muži sú najlepší na svete!,“ hovorí so smiechom. Dostala tiež ponuku učiť v tanečnom klube Deep dance club v Martine a momentálne rozbieha svoje kurzy akrobacie. Kurzy vzdušnej akrobacie na kruhu a na plachte budú od 3. marca prebiehať každú sobotu vo Vrútkach v TJ Sokole. Viac informácii nájdete aj na jej FB stránke Vzdušná akrobacia so Zuzkou Peckovou alebo Instagrame @zuzana_peckova_art. Zároveň dodáva: „Kontrakt ktorý som mala mať v máji, som nakoniec pre toto všetko musela odvolať. Teraz pracujem každý deň a v porovnaní so životom na javisku a cestovaním je to veľká zmena. Zatiaľ chcem ale žiť normálny život, byť s mojim priateľom a posúvať moje tanečné alebo životné skúsenosti deťom v tanečnej škole, no popri tom som možnosť ísť opäť do zahraničia stále nezavrhla.“

 

 

Na záver upozorňuje, že nie je to len fyzická námaha, ale v prvom rade psychická. „Môžeš mať aj ten najväčší talent na svete, ale pokiaľ to nemáš v poriadku v hlave, tak ani telo ti nebude fungovať. Je to namáhavá fyzická práca, mnoho tanečníkov ju robí aj s bolesťou. Telo si na bolesť zvykne, len do kedy. Je to strašne krásna kariéra, žiť na javisku a tancovať pre ľudí, avšak je krátka,“ dodáva baletka. Ak aj vy túžite mať kamarátov z celého sveta, Zuzka odporúča každému ísť aspoň raz za život von do zahraničia. Podľa jej slov vám to dá úplne nový pohľad na život.

Katarína Hájková

Redaktorka Turiec Online

Narodila som sa v Martine, v jednom z najkrajších miest na Slovensku a rozvoj Turca mi nie je ľahostajný. Práca redaktorky je preto zároveň aj mojim koníčkom.