streda, 21 február 2018 13:19

Vrcholový šport je celoročný pôst Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(3 hlasov)
Vrcholový šport je celoročný pôst Vrcholový šport je celoročný pôst

Mesto Martin ocenilo v januári svojich najlepších športovcov za minulý rok. Veľmi nás teší, že medzi jednotlivcami vystúpila na najvyšší stupienok študentka Evanjelického gymnázia v Martine a talentovaná atlétka Gabriela Gajanová.

Gabika dovoľ nám, aby sme ti v úvode ešte raz zagratulovali k získaniu ocenenia pre najlepšieho športovca mesta Martin. Prezraď nám, kedy a ako si sa začala venovať atletike?

 

Moje atletické kroky začali  na základnej škole v piatom ročníku, kde som pod vedením pani učiteľky telesnej výchovy navštevovala atletický krúžok. V tomto období som sa už zúčastňovala bežeckých pretekov nielen na dráhe ale aj v cezpoľných behoch v regióne Liptova.

 

Aké pocity si prežívala, keď si vystúpila na najvyšší stupienok medzi martinskými športovcami?

 

Ocenenie mesta Martin ma veľmi potešilo ale osobne som sa nemohla zúčastniť tejto slávnostnej chvíle, keďže som bola na jednom zo zahraničných sústredení, ktoré smerujú k vrcholu mojej tohtoročnej sezóny – Majstrovstvá sveta juniorov vo Fínsku.

 

 

Čo považuješ za svoj najväčší športový a osobný úspech, ktorý si v minulom roku dosiahla?

 

Príprava na minuloročné Majstrovstvá Európy juniorov bola náročná. Mesiac pred šampionátom som sa musela popasovať so zdravotnými problémami, ktoré mi skomplikovali cestu k vysnívanému finále. O to viac si v konečnom dôsledku vážim získanú bronzovú medailu, ktorú som vybojovala. Toto považujem za svoj najväčší športový aj osobný úspech.

 

Aktuálne prežívame obdobie pôstu. Dalo by sa z tvojej doterajšej skúsenosti povedať, že životný štýl vrcholového športovca je v podstate celoročným pôstom. Ak áno, čoho konkrétne si sa kvôli športu už zriekla?

 

Vďaka vrcholovému športu spoznávam veľa nových ľudí, veľa nových krajín, obohacujú ma nové zážitky. Životný štýl vrcholového športovca má však  často zvláštnu formu odriekania si zaužívaného spôsobu života v záujme organizácie svojho športu. Dá sa povedať, že mojím pôstom je zrieknutie sa rovnakého životného štýlu ako má väčšina mojich rovesníkov. Do určitej miery je pre mňa pôstom aj časté odlúčenie od najbližšej rodiny.

 

 

Zladiť vrcholový šport a školské povinnosti musí byť náročné. Si spokojná s tým ako sa ti to darí?

 

Musím priznať, že skĺbenie školských a športových povinností mi dáva často veľmi zabrať hlavne po psychickej stránke. Vrchol atletickej sezóny sa prakticky prelína s koncom školského roka. Bez individuálneho študijného plánu by sa moja športová príprava značne skomplikovala, keďže vrcholový šport vyžaduje veľa času nielen na tréning ale aj na dôležitú regeneráciu.Minulý školský rok bol pre mňa veľmi náročný aj preto, že som so zmenou školy (z Liptovského Mikuláša do Martina) bola nútená riešiť veľa nových povinností, ktoré sa týkali nielen školy, športu ale aj môjho osobného života. Na otázku, či sa mi darí spojiť všetky moje povinnosti a som spokojná, by som povedala nie. Tento rok sa snažím aby som to organizačne zvládala lepšie.

 

Skús nám prosím priblížiť ako vyzerá tvoj bežný deň?

 

Môj bežný deň v Martine začína skorým vstávaním na prvý tréning, väčšinou v posilňovni. Všetko musím stihnúť tak, aby som už od deviatej hodiny stíhala školské vyučovanie. Druhá fáza poobedného tréningu je hneď po škole. Tréning zväčša trvá 2 hodiny. Po tréningu mávam regeneráciu formou masáže. Záver dňa venujem príprave do školy. Deň na sústredení je odlišný v náročnosti na tréning. Každý deň absolvujem 2 tréningové fázy a regeneráciu.

 

 

Prezraď nám kedy ako relaxuješ?

 

Najlepší relax je pre mňa keď sa cez víkend vrátim domov do Bobrovca. V rodinnom kruhu a okolitej prírode si vždy oddýchnem.

 

Ďakujme za rozhovor a prajeme ti veľa ďalších úspechov v športovom i osobnom živote!

 

Darujte kvalitné vzdelanie a staňte sa patrónom Evanjelickej spojenej školy!

 

Mgr. Dušan Haško

Prispievateľ Turiec Online

PR manažér Nadácie kresťanského vzdelávania