Vytlačiť túto stránku
pondelok, 13 máj 2013 21:42

Ing. Peter Marček: Kolky sú v Turci stále obľúbeným športom Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(18 hlasov)
Ing. Peter Marček: Kolky sú v Turci stále obľúbeným športom Ing. Peter Marček: Kolky sú v Turci stále obľúbeným športom

V Turci pôsobia v súčasnosti 2 kolkárske oddiely. Prvým je TJ Lokomotíva Vrútky a druhým TJ Tatran Sučany. Oba celky patria k celoslovenskej špičke v rámci mužov aj žien a sú účastníkmi Extraligy, čo je v súčasnosti najvyššia slovenská súťaž. „Kolkáreň“ prvého menovaného celku stojí v mestskej časti Martin – Priekopa.

Kolky patria k obľúbeným halovým športom, ktoré sa dajú praktizovať aj rekreačne. História samotného športu siaha až do obdobia starovekého Egypta. Postupom času sa vytvoril herný systém a presné pravidlá. Na Slovensku existuje v súčasnosti základňa s niečo vyše 3000 kolkármi, čo na tento šport nie je málo. Navyše členov neubúda, práve naopak. Priekopská kolkáreň je s históriou mestskej časti spätá už mnoho rokov. Ing. Peter Marček, nám predstavil jej úspechy i ťažké obdobia.

 

Prečo práve názov TJ Lokomotíva Vrútky, keď je kolkáreň postavená v Martine?

"Faktom je, že hala je postavená na území mesta Martin, ale oddiel patrí pod občianske združenie TJ Lokomotíva so sídlom vo Vrútkach. V čase založenia oddielu patrili Vrútky ešte pod mesto Martin ako samostatná mestská časť a až neskôr prišlo k jeho osamostatneniu. A tak môžeme hrdo povedať, že oddiel lokomotívy nereprezentuje len jedno mesto ale dve."

Koľko členov v súčasnosti máte, aké sú Vaše úspechy?

"Oddiel pozostáva z približne 40 členov, ktorí hrávajú rôzne celoslovenské aj krajské súťaže. Disponujeme kvalitným mužským A-tímom (7. miesto Extraliga muži – 2012/2013). Ďalej naše dievčatá v ženskej kategórii patria k absolútnej slovenskej špičke (2. Miesto Extraliga žien – 2012/2013), máme dokonca tri reprezentantky, ktoré náš oddiel reprezentujú aj celosvetovo. Od roku 1990 pôsobí v klube aj oddiel nevidiacich a slabozrakých športovcov TJ Lokomotíva Vrútky, ktorého členovia sa za svoju činnosť aktívne zúčastnili na vyše 100 významných podujatiach od regionálneho po celosvetový význam. Nesmiem zabudnúť ani na našich dorastencov/dorastenky, ktoré hrávajú tiež celoslovenskú súťaž."

Organizujete aj podujatia pre verejnosť?

"Činnosť oddielu je naozaj bohatá. Uskutočňujeme podujatia pre širokú verejnosť, kedy každoročne v auguste organizujeme turnaj nazvaný Vrútocká 120-tka, ďalej kolkársky turnaj Amatérskych kolkárov v mesiacoch marec-apríl, spolupracujeme s mestom Martin v rámci Martinskej celoročnej olympiády, kedy sa u nás vystrieda nejedná školská trieda, či rodičia s deťmi v rámci tohto príjemného podujatia. Významní  primátori, starostovia a novinári Žilinského kraja sa taktiež každoročne prídu športovo vyžiť, zrelaxovať, či uzavrieť nové priateľstvá v rámci zaujímavého turnaja. Ponúkame súkromným firmám možnosť usporiadania firemných športových dní s príjemným posedením. Jednoducho snažíme sa vo svojom voľno čase priniesť niečo aj pre občanov Martina a Vrútok."

Prevádzka kolkárne určite nie je na súčasné pomery lacná, ako to vidíte Vy?

"Tak ako snáď každý športový klub, ktorý nie je dotovaný štátom či mestom, aj my sa snažíme peniažky naháňať kde sa dá. Tu môžem hovoriť aj za mojich kolegov a športovcov, ktorí majú snahu udržať tento skvelý šport v meste aj naďalej. Pravda je taká, že čoraz ťažšie sa nám tento cieľ darí napĺňať. Šport trpí hlavne tým, že v rámci prerozdeľovania nákladov zo štátneho rozpočtu sa sním vôbec nepočíta, nakoľko nie je zaradený na zozname olympijských športov."

Kvôli nízkym, respektíve žiadnym dotáciám môžu nastať aj existenčné problémy?

"Áno, to ako je to celé nastavené, s tým ja, ani nikto iný neurobíme nič. Zostávajú nám vlastne len ruky a nápady ako jeden z posledných športov s tak dlhou tradíciou v rámci Turca zachrániť. Samotný šport nie je finančne náročný, stačí športový úbor a nejaké tenisky a ste pripravený hrať kolky. Avšak kolkárska hala s dráhami vyžaduje už nemalú každoročnú injekciu v podobe vynaložených prostriedkov. Nové európske smernice prikazujú všetkým kolkárňam na ktorých sa hrajú majstrovské  zápasy  odohrať zápas už na nových plastových dráhach, čo ale kluby extrémne finančne zaťaží."

Ako to v súčasnosti s budúcnosťou kolkárne vyzerá?

"Nášmu klubu sa podarilo dráhy prerobiť aj napriek tomu, že sme nedisponovali veľkými finančnými prostriedkami. Týmto sa finančne oddiel prakticky dostal na nulu. Potešilo by nás, keby lokomotívu podporili Vrútky alebo Martin, ale zatiaľ pomoc neprišla. Aktuálne je na rade záchrana extraligy, skoro jedinej z toho mála športov, ktoré v okolí pôsobia. Preto by som sa rád aj prostredníctvom tohto článku obrátil na čitateľov aj fanúšikov. Viem že je dnes ťažká doba, že ľudia majú hlboko do vrecka, avšak spoločnými silami vieme udržať kolky aspoň tam, kde boli doteraz. Na chod nepotrebujeme veľkú sumu. Ide nám o vyzbieranie  sumy 1000 EUR, vďaka čomu zabezpečíme bezproblémový chod oddielu. Vopred ďakujeme všetkým, ktorí nás podporia."

 

Akýkoľvek aj symbolický finančný dar môžete zasielať na účet 2264995151/0200 s poznámkou DAR.
                               

Autor: Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA

Súvisiace články podľa značky