Reklama
pondelok, 17 jún 2013 16:55

Daniel Konečný: Turčiansky amatérsky triatlon 2013 Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(8 hlasov)
Daniel Konečný: z XI ročníka vzíde nový majster Slovenska v olympijskom triatlone, foto: Braňo Konečný Daniel Konečný: z XI ročníka vzíde nový majster Slovenska v olympijskom triatlone, foto: Braňo Konečný

Už celé desaťročie sa v Turci stretávajú triatlonisti, aby si zmerali svoje sily a aktuálnu kondíciu. Ani tento rok nebude výnimkou. XI. ročník Turčianskeho amatérskeho triatlonu (T.A.T.) privíta súťažiacich z celého Slovenska 29. júna pri rybníku v obci Ďanová.

Po prvýkrát bude súčasťou pretekov aj súťaž o majstra Slovenska v elitnej kategórii mužov a žien. O tohtoročnom T.A.T. sme sa porozprávali s jeho organizátorom Danielom Konečným.

Komu je TAT určený?

V zásade každému, kto pláva, bicykluje a behá. Privítame amatérov, ktorí s týmto športom ešte len začínajú, ale aj skúsených športovcov, ktorí sa už radia medzi poloprofesionálov. Vítaný je každý, kto si chce otestovať svoje limity a aktuálnu výkonnosť a kondíciu. Máme osobitnú súťaž pre zdatnejších, olympijskú, niečo ako „elite“ triedu a osobitnú pre menej zdatných, tzv. „šprint“.

Čo súťažiacich na T.A.T. čaká?

V prvej, teda „elite“ súťaži musia pretekári zvládnuť 1 500 m plávania, 40 km bicyklovania a 10 km behu. V súťaži pre menej zdatných je pripravených 750 m plávania, 20 km bicyklovania a 5 km behu. Muži aj ženy majú rovnaké podmienky, odplávať, bicyklovať i zabehnúť musia rovnako dlhé trate. Súťažiť budú v kategóriách podľa veku.

Nič ľahšie a menej náročné pripravené nemáte?

(úsmev) Ale máme, v rámci spestrenia programu sme pripravili aj tzv. baby triatlon, teda súťaž pre deti. Kým budú rodičia súťažiť, deti sa môžu zabaviť pretekom, kde ich čaká 50 m plávania, 2 km na bicykli a 500-metrový beh.

Platí pre T.A.T. nejaké vekové obmedzenie?

Do súťaže zdatnejších, teda na olympijský triatlon, sa môžu prihlásiť súťažiaci s vekom minimálne 18 rokov. Pretekov pre menej zdatných, „šprintu“ sa môžu zúčastniť aj mladší súťažiaci. Horná veková hranica nie je limitovaná.

Má XI. ročník T.A.T. nejaké novinky oproti tým predchádzajúcim?

Súčasťou súťaže olympijského triatlonu, teda pre tých zdatnejších, budú po prvý raz aj Majstrovstvá Slovenska. Z pretekov v Ďanovej teda vzíde nový majster Slovenska v olympijskom triatlone.  

Je triatlon v Ďanovej niečím špecifický oproti iným podobným súťažiam?

Áno. Je to totiž jediná súťaž na Slovensku, ktorá sa robí formou bezhákovej cyklistiky, teda pretekári v olympijskej kategórii nesmú jazdiť „zavesený“ za sebou, musia dodržiavať odstup minimálne 10 metrov. Kategória šprint hákovanie dovoľuje. Zvláštnosťou je aj štart priamo z móla rovno do vody – na Slovensku sú len dva takto organizované preteky. V súvislosti s tým pripravujeme po prvý raz aj super depo typu DEXTRO. Tým sa obmedzuje a počet pretekárov na štarte, naraz maximálne 80. Snažíme priblížiť k profesionálnym súťažiam. Nechceme totiž z týchto pretekov robiť masovú záležitosť, namiesto kvantity nám ide o kvalitu. Nemusíme mať stovky pretekárov, ale radi by sme tu mali tých najlepších.

Chodia do Turca súťažiť aj triatlonisti zo zahraničia?

Áno, mali sme tu už pretekárov z Čiech, Maďarska, Ukrajiny – a musím povedať, že patrili k tým kvalitnejším športovcom.

Akú účasť očakávate?

Ako som už spomenul, nechceme ísť do kvantity, viac nás zaujíma kvalita. Sme teda pripravení na príchod asi 240 súťažiacich.

Kto je organizátorom podujatia?

Občianske združenie T.A.T. Martin za výraznej podpory mesta Martin a spolupracuje s nami aj obec Ďanová, samozrejme, bez pomoci sponzorov by to nešlo.

Čo v prípade nepriaznivého počasia, budú preteky?

Určite, T.A.T. bude za každého počasia, len ak by bola extrémne studená voda, resp. visela by nad nami hrozba silných búrok a pobyt vo vode by mohol byť nebezpečný, v takom prípade by sme plávanie zrušili. Ale to je hraničná situácia, my dúfame, že počasie sa už vybláznilo a triatlonistom bude priať.   

 

Autor: Mira Kováčiková, foto z TAT 2012 - Braňo Konečný © Autorské práva sú vyhradené

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn