Vytlačiť túto stránku
nedeľa, 04 august 2013 21:15

M. TKÁČ: Matica slovenská dostane ročne od štátu menej, ako dvojica komikov

Ohodnotiť túto položku
(6 hlasov)
M. TKÁČ: Matica slovenská dostane ročne od štátu menej, ako dvojica komikov M. TKÁČ: Matica slovenská dostane ročne od štátu menej, ako dvojica komikov

Martin 4. augusta (TASR) – Matica slovenská dostane od štátu ročne menej peňazí, ako dvojica komikov pripravujúcich humoristickú reláciu Nikto nie je dokonalý. V súvislosti s financovaním Matice slovenskej to pri príležitosti celonárodných osláv v Martine povedal predseda ustanovizne Marián Tkáč.

Peňazí nemáme veľa, živíme 20 domov Matice slovenskej, živíme 18 pracovísk Matice, živíme regionálnu a miestnu kultúru, poskytujeme prostriedky na vatry zvrchovanosti, na rôzne festivaly. Snažíme sa z toho mála naozaj byť hospodárni,“ povedal Tkáč s tým, že priemerná mzda v Matici slovenskej je asi 600 eur. Rozpočet štvordňových celonárodných osláv je podľa neho v porovnaní s vlaňajškom polovičný a nepresiahne 26.000 eur.

Očistný proces v Matici sa podľa Tkáča darí až natoľko, že sa objavili informácie, že predseda je agent bývalej štátnej bezpečnosti. „Mám dve osvedčenia od Langoša, na základe ktorých som bol viceguvernérom Národnej banky SR, zakladal som slovenskú menu a bol som námestníkom ministra financií. Ja sa nad tým všetkým smejem. Prečo zrazu taká zmena? No preto, lebo chcem, aby sa Matica skvela čistotou. A niektorým to prekáža, takže začínajú používať nečisté metódy. Ak by bol slovenský súdny systém pružnejší, dnes by som o tejto téme nemusel hovoriť,“ zdôraznil Tkáč s tým, že 26 miliónov bývalých slovenských korún z národného pokladu je nenávratne preč.

Národné matičné slávnosti v Martine pokračovali v nedeľu 04. augusta 2013 slávnostnými službami Božími evanjelickej cirkvi na Memorandovom námestí, slávnostnou svätou omšou v rímskokatolíckom kostole sv. Martina a následne pásmom Slávme slávne slávu Slávov slávnych, v ktorom si zúčastnení pripomenuli 1150. výročie príchodu Cyrila a Metoda. Pred pravým poludním sa konalo v Múzeu slovenskej dediny slávnostné zasadnutie matičiarov s pozdravmi a príhovormi pri príležitosti 150. výročia založenia Matice.

 

Autor: TASR, foto Matej Bórik © Autorské práva sú vyhradené

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA

Súvisiace články podľa značky