Vytlačiť túto stránku
nedeľa, 03 november 2013 00:00

Ondrej Balážik: Slovensko skrýva pod povrchom mnoho tajomstiev Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(21 hlasov)
Ondrej Balážik: Slovensko skrýva pod povrchom mnoho tajomstiev Ondrej Balážik: Slovensko skrýva pod povrchom mnoho tajomstiev

Navštevuje prístupné atómové kryty, bane a vojnové pevnosti. Každý nový objav prináša so sebou niečo tajomné a zaujímavé. Na začiatku bola Dukla, dnes má za sebou prehliadky desiatok podzemných miest.

Čo ťa viedlo k tomu, že si sa začal zaujímať o tieto objekty?

"S priateľmi sme navštívili Duklu, bolo to niekoľko rokov dozadu, chceli sme si to prejsť len zo zaujímavosti. V tej dobe tam ešte boli lietadlá a tanky okolo cesty. Zaujalo nás to a začali sme sa vojnovými miestami zaoberať intenzívnejšie. Ja som hľadal na internete najskôr vojenské bunkre z druhej svetovej vojny. Potom sme spolu opäť podnikli väčší výlet do Vlčej nory v Poľsku, kde sme strávili až štyri dni a bol to perfektný zážitok."

 

V zahraničí je zrejme vojenských krytov viac, ako je na tom Slovensko?

"Bol som v Banskej Bystrici a Bratislave, kde sa dá nájsť pár zachovalých, na našom území sú však väčšinou len CO kryty. Vojenské kryty nájdeš už len v okolí Bratislavy, najmä v Petržalke, kde ich je okolo sedem."

 

Akým spôsobom vyhľadávaš kryty alebo iné zaujímavé objekty?

"Väčšinou to je náhodou, poznám viaceré oblasti, sledujem zaujímavé weby a tiež priatelia mi dajú dobré tipy, následne sa len dohodne obhliadka a ideme."

 

Máte nejaké združenie, pod ktoré to oficiálne spadá?

"Áno, máme Občianske združenie Bunkre cez ktoré organizujeme tieto aktivity. Teraz napríklad chalani odkopávajú v Bratislave kavernu z prvej svetovej vojny, bude tam Dúbravka múzeum. V rámci združenia vytvárame aj mapu, ktorá obsahuje súradnice a rozdelenie objektov, nájdeš tu kryty, jaskyne aj podzemné továrne. Mapa však nie je verejne prístupná, pretože nechceme, aby ľudia chodili tieto objekty vykrádať."

 

Martinčan Ondrej Balážik

 

Naposledy ste boli v Maďarsku, čo ste tam videli?

"V Maďarsku sme boli len dvaja, namiesto bunkra sme však našli len dve antény, ich názov je bars 501. Kedysi to slúžilo protivzdušnej obrane. Chceli sme tam nájsť bunker ale nepodarilo sa nám to."

 

To znamená, že tam nie je alebo ste ho nenašli?

"Určite tam je. V jeho blízkosti sa nachádza konská farma, asi tri kilometre od nej je stará vežička. Tá tam určite bola už dlhšie. Maďari vraveli, že by to malo byť tam, ale má to súkromník, s ktorým sa nám nepodarilo dohodnúť."

 

Ktoré bunkre si zatiaľ nevidel, čo ťa láka?

"Ten zoznam je dlhý, vyšiel by mi na tri životy. Najzaujímavejšie miesta má Poľsko, Ukrajina, Maďarsko a chcel by som sa pozrieť aj do Normandie. V Nemecku sú tiež zaujímavé miesta, len po vojne na nich skúšali rôzne strely a tak ich dosť zničili."

 

A čo sklady jadrového odpadu, vieme že v Českej republike je minimálne jeden.

"Áno, jeden sa nachádza v bani Richard vyhĺbenej do vápencovej horniny, ktorá sa tam pôvodne ťažila. Nemci to však prerobili na továreň na motory do stíhačiek. Sú tam tri vchody a jeden slúži ako úložisko jadrového odpadu."

 

Bol si tam?

"Nie, to nie je možné. Ja som bol v strednom vchode so sprievodcom, ktorý tam chodieva od svojich sedemnástich rokov, teraz má štyridsať. Baňu pozná presne ale neodporučil chodiť hlbšie, pretože človek tam ľahko zablúdi. Sú tam obrovské priestory, určite je to cez tridsať kilometrov chodieb. Chodievali tam aj nákladné autá."

 

Čo by si povedal k podzemným továrňam na Slovensku, máme také?

"Jeden známy mi vravel, že sú niekde v Komárne alebo pri Štúrove. Nikto z nás tam ešte nebol. Je to trochu tajomné, pretože presná lokácia nie je známa."

 

Keď prejdeme na CO kryty tie sú v akom stave?

"Niektoré vo veľmi dobrom ale väčšina chátra. Tie pod obytnými domami sú v priemerne zachovalom stave. Nájdeme tu aj veliteľské, o ktoré sa správcovia starajú, neustále ich opravujú a vynovujú."

 

Čo by mal obsahovať bežný kryt?

"Najmä základné potraviny a vodu. V niektorých je aj kyslíkáreň, z ktorej ide armatúrami vzduch v prípade vonkajšieho zamorenia. V niektorých nájdeme aj agregáty na výrobu elektriny, odmorovaciu miestnosť, umývadlo, sprchy aj studňu. Veľké kryty sú dokonca plynotesné."

 

Ako dlho by tam mohli ľudia vydržať?

"To závisí od kapacity krytu. Ak je priestor upravený pre päťsto ľudí a prišlo by tam sedemstvo tak je problém. Pri štandardnom naplnení sa počíta s dvoma dňami, maximálne však týždeň. Kľúčovým faktorom je výroba vzduchu a dostupnosť vody."

 

Čo sa stane v prípade vojny, dokážu naše súčasné kryty vydržať nálety?

"Chvíľku, závisí od presnej mušky pilota :) Existujú však kryty, ktoré sú umiestnené v skalách hôr, kam sa bomby nedostanú."

 

A čo mestské kryty, ktoré sú pod panelákmi?

 "Tie prefabrikované? Ťažko povedať. V dnešnej dobe existujú prierazné strely, nemalo by zmysel sa tam skrývať aj keď obytné budovy nebývajú bežným cieľom v prípade vojny, bolo by to skôr o šťastí."

 

Aké hrubé steny sa v týchto krytoch robia?

"Keď sme boli v Čechách, vo Výpustku, bola tam jaskyňa, ktorú nacisti prerobili na továreň a potom ju Československo prerobilo na vojenský kryt. Hrúbku stien by som odhadol na 60cm a to bolo dokonca pod povrchom ako stena medzi skalou. Toto bola mimoriadne kvalitne zrealizovaná stavba, ani po päťdesiatich rokoch nebolo badať nejaké poškodenie omietky. Štandardne ale steny nemajú viac ako 20-30cm."

 

Ktoré z krytov na Slovensku ťa najviac zaujali?

"Najkrajší som videl v Nitre. Všetko je tam vymaľované a funkčné, išlo o veliteľský kryt, ktorý slúži pre tím CO."
 

Bol si v krytoch, ktoré sú pri atómových elektrárňach?

"To som neskúšal ale tie sú určite moderné a pripravené. Na to je zákon."

 

Čo povieš na nevyužívané kryty, ktoré sa prerobili na bary?

"Je to fajn, ak sa o ne ľudia starajú. Ak by sa však niečo začalo diať, museli by to prenechať civilnej ochrane."

 

Ako by mal postupovať obyčajný človek v prípade vyhlásenia nebezpečnej situácie?

"Ľudia to berú na ľahkú váhu. Stačí ak na štadióne unikne čpavok alebo vybuchne niečo v továrni. Myslím si, že niektorí ani nepoznajú výstražné tóny sirén. Na usmernenie situácie sú tu práve záchranné zložky, ľudia, ktorí vedia ako sa zachovať a čo robiť, majú na to cvičenia."

 

Keby sa napríklad teraz niečo stalo v Martine, tak čo?

"No to celkom neviem:) Informácie na stránke mesta nebudú stačiť. Ľudia vôbec nie sú naučení na tieto situácie. Niekto začne vykrikovať na ulici s megafónom a každý si bude myslieť, že ide o nejaký žart. Je to diskutabilné, čo všetko by sa mohlo stať a ako by to celé prebiehalo."

Nám v Turci zrejme hrozí jedine záplava z Liptovskej Mary...

"Áno ale to by nás všetkých vytopilo ako myši :) Videl si ako to dopadlo vo Fukušime, rovnaké by to bolo aj tu, príde voda a berie všetko. Rozhodne by som nešiel do krytu ale niekam na kopce."

 

Majú kryty v prípade núdze aj nejaké tajné či oficiálne východy?

"Každý by mal mať. Aj tie v obytných domoch. Videl som už aj taký, ktorý mal dvadsať metrov kolmo po rebríku nahor. Ale sú aj väčšie. Napríklad v Krompachoch sa ide až sto metrov, je to ako lezenie veľkým komínom."

 

Sú ľudia, ktorí by chceli byť v prípade potreby pripravení, čo by si im odporučil?

"Určite vodu, pečivo a potraviny na dva-tri dni. Ovocie alebo mäso a saláma čo sa pokazí, také by som nebral. Skôr paštéty, konzervy. Dôležitá je aj deka, pretože nie v každom bunkri sa musí kúriť."

 

Postavil by si si doma bunker, keby si mohol?

"Áno ale je to enormne drahý projekt. Viem, že je na to firma, ktorá kryt postaví podľa akejkoľvek požiadavky ale aj ten najmenší začína niekde od 30 000 eur. Je to hrubá železo-betónová konštrukcia, tam sa nedá vyhnúť vysokým nákladom."

Autor: Monika Botolová, Matej Bórik, Ondrej Balážik © Autorské práva sú vyhradené

 

Matej Bórik, MBA

Šéfredaktor Turiec Online | Facebookblog SME, LinkedIn

Najnovšie články od autora: Matej Bórik, MBA

Súvisiace články podľa značky