Adresa a kontakt
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421 415 697 400
Hradná 1
013 24 Strečno
Základné informácie
rezervácia: je potrebná iba pre väčšie skupiny
koľko tu strávite času: 60 min.
pondelok – nedeľa: 9:00 – 17:00
Sociálne siete
Predpoveď
Hrad Strečno
Najznámejšou historickou osobnosťou, ktorá žila na hrade Strečno, je Žofia Bosniaková
História
Hrad Strečno sa začiatkom 14. storočia stal strážnym objektom pri brode cez rieku Váh, kde sa vyberalo mýto. Pôvodne tvorili jadro hradu len veža a malý priestor obklopený hradbou. Postupom času boli pri rôznych prestavbách k tomuto základu pridávané ďalšie budovy, paláce a hradby.
V 14. a 15. storočí bolo Strečno kráľovským hradom a neskôr patril šľachte. Medzi najznámejších majiteľov hradu patrili František Vešeléni, neskorší uhorský palatín, a jeho zbožná manželka Žofia Bosniaková. Koncom 17. storočia bol na príkaz cisára Leopolda I. Strečniansky hrad zbúraný. Demolačné práce postihli predovšetkým opevnenia, strechy palácov, hradnú studňu a cisternu, ktoré boli zasypávané. Takmer 300 rokov chátral.
Po náročných rekonštrukčných prácach ho v roku 1995 Považské múzeum v Žiline sprístupnilo verejnosti ako Národnú kultúrnu pamiatku. V roku 2013 vznikla pod hradom stredoveká dedina Paseka, pozostávajúca z piatich autentických stredovekých stavieb, ako sú dom pekára, rybára, ľudovej liečiteľky, útulne pre pútnikov a zvonica.
Niektoré časti hradu, ako hradná veža, múry, vstupy a okenné otvory, sa zachovali dodnes. Z hradu sa naskytá úchvatný výhľad na okolitú krajinu, vrátane Domašínskeho meandra Váhu a Krivánskej časti Malej Fatry.
Povesti
Asi najznámejšia historická osobnosť, ktorá sa neodmysliteľne spája s týmto hradom, je legendárna Žofia Bosniaková, ktorú miestni pre jej dobré srdce nazývali aj svätica zo Strečna. Preto niet divu, že sa o nej traduje mnoho legiend. Medzi mnohými legendami o Žofii Vešeléniovej, jedna hovorí o jej hlbokom citovom zväzku s manželom Františkom, ktorý kvôli svojim povinnostiam, trávil len málo času na hrade. Žofiu však obklopovali klebety o jeho nevere, čo ju hlboko zasiahlo. Napriek tomu bola Žofia známa svojou pobožnosťou a láskou k manželovi. Legenda hovorí, že sa často modlila v kaplnke pod hradom, ktorá bola ukrytá v skalných bralách. Keď František jedného dňa zazrel Žofiu v horúcej modlitbe, hlboko ho to dojalo a prebudilo to v ňom novú lásku k svojej manželke. Je však dôležité poznamenať, že Žofia nežila na hrade, ale v kaštieli v Tepličke nad Váhom. Šľachta už v tom čase väčšinou obývala kaštiele v dedinách, pričom hrady slúžili skôr ako obranné objekty.