Adresa a kontakt
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421433812817
P. O. Hviezdoslava 74
036 01, Martin
Vstup
rezervácia: telefonicky vopred
koľko tu strávite času: 60 min.
predaj lístkov: na mieste
Sociálne siete
Predpoveď
Dom Jozefa Cígera Hronského
Expozícia sprevádzajúca životom Jozefa Cígera Hronského v autentických priestoroch jeho domu
História a poslanie
Kolektív Archívu Matice slovenskej pripravil modernú a vysoko esteticky hodnotnú expozíciu, ktorá je otvorená od 4. augusta 2010. Autorkou scenára výstavy a katalógu je PaedDr. Vlasta Bellová. Expozícia sprevádza návštevníkov životom Jozefa Cígera Hronského.
Stále expozície
Expozícia Jozef Cíger Hronský Život bez oddychu umiestnená v autentických priestoroch spisovateľovho domu sprístupňuje prostredníctvom originálnych dokumentov život a dielo Jozefa Cígera Hronského, jedného z najvýznamnejších predstaviteľov poprevratovej literatúry, ktorý svoje ťažiskové literárne diela vytvoril práve v Martine.
Autentické písomné a obrazové dokumenty, vecné pamiatky a výtvarné diela privezené z Argentíny, krajiny jeho posledného pobytu, predstavujú Jozefa Cígera Hronského aj ako technického kresliča, projektanta, ale hlavne výtvarníka, ktorý počas svojho života v zahraničí významne uplatnil svoj výtvarný talent.
Jozef Cíger Hronský
Jozef Cíger Hronský (1896-1960) bol slovenský spisovateľ, maliar, redaktor, nakladateľ, publicista, tajomník a správca Matice slovenskej, po roku 1945 v emigrácii. Jeho dielo je silne ovplyvnené skúsenosťami z vojenskej služby počas prvej svetovej vojny.
Na jeho návrh sa uskutočnila v rokoch 1935–1936 cesta pracovníkov Matice slovenskej do USA za slovenskými vysťahovalcami a krajanskými organizáciami. Ako správca Matice slovenskej priviedol túto vrcholnú národnú inštitúciu na nebývalý stupeň rozvoja a prosperity a naplno rozvinul jej vydavateľskú a výskumnú činnosť.
Cígerov život bol poznačený politickými udalosťami jeho doby. Bol väznený za svoju protikomunistickú činnosť počas komunistického režimu v Československu a trpel perzekúciou. Napriek ťažkostiam pokračoval vo svojej literárnej činnosti až do svojej smrti v roku 1960. Jeho dielo zostáva dôležitou súčasťou slovenskej literárnej krajiny dodnes.