Adresa a kontakt
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
+421434131011
Malá Hora 2
036 01, Martin
Vstup
rezervácia: je potrebná iba pre väčšie skupiny
koľko tu strávite času: 120 min.
predaj lístkov: na mieste
Utorok – piatok: 9.00 – 17.00, Sobota – nedeľa: 10.00 – 18.00, posledný vstup do múzea je 30 minút pred koncom otváracích hodín
Sociálne siete
Predpoveď
Etnografické múzeum SNM
Múzeum predstavuje tradičnú kultúru Slovenska rozdelenú na rôzne tematické oblasti
História a poslanie
Slovenské národné múzeum v Martine patrí k najvýznamnejším kultúrnym inštitúciám na území Slovenskej republiky. Vznik, vývoj, činnosť a budovanie zbierkového fondu SNM v Martine sú úzko spojené s pôsobením významných osobností našich národných dejín konca 19. storočia - Andreja Kmeťa, Andreja Halašu, Jána Petrikovicha či Karola A. Medveckého.
Predovšetkým zásluhou Andreja Kmeťa bola v apríli 1893 založená Muzeálna slovenská spoločnosť, ktorej centrálnym a programovým cieľom bolo práve vytvorenie národného múzea. Od svojho začiatku získavalo zbierky vlastivedného (etnografické, archeologické, historické, numizmatické, umelecko-historické, výtvarné, archívne a knižné) aj prírodovedného charakteru z celého územia Slovenska.
V r. 1908 boli sprístupnené prvé expozície v prvej účelovej budove múzea (dnes sídlo SNM v Martine – Múzeum Andreja Kmeťa). V roku 1933 bola verejnosti sprístupnená druhá účelová budova múzea, postavená rovnako ako prvá podľa projektu Milana M. Harminca. Dnes v nej sídli Etnografické múzeum.
Stále expozície
Stále národopisné expozície pozostávajú z troch samostatných tematických celkov s názvami Človek a pôda, Človek a materiál, Človek a odev. Tradičná kultúra Slovenska, pre ktorú bol príznačný vidiecky charakter s prevahou poľnohospodárskej výroby, nebola uzavretým celkom. V priebehu historického vývoja na ňu vplývalo mnoho rozličných činiteľov. Spôsob života pôvodných obyvateľov predstavujú v stálych expozíciách múzea vzácne ukážky materiálnej kultúry.