Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Adresa a kontakt

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

+421432458116

Jahodnícke háje

036 01, Martin

Vstup

rezervácia: je potrebná iba pre väčšie skupiny

časová náročnosť: 180 min.

predaj lístkov: na mieste


OTVÁRACIA DOBA

November – apríl Denne okrem pondelka a soboty: 10.00 – 14.30 h Máj – jún Denne okrem pondelka: 9.00 – 18.00 h Júl – august Denne: 9.00 – 18.00 h September – október Denne okrem pondelka: 9.00 – 17.00 h

Sociálne siete

Predpoveď

Múzeum slovenskej dediny

Najväčšia expozícia v prírode na Slovensku so 143 exponátmi slovenskej ľudovej architektúry

História a poslanie

Múzeum slovenskej dediny je najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku. Slovenské národné múzeum v Martine ho buduje od druhej polovice 60. rokov 20. storočia ako celoslovenskú expozíciu tradičného ľudového staviteľstva, bývania a spôsobu života na Slovensku v období druhej polovice 19. a prvej polovice 20. storočia.

V jeho expozičnom areáli je na ploche 15,5 ha nateraz sústredených takmer 150 obytných, hospodárskych, technických, spoločenských a sakrálnych stavieb z regiónov Kysuce – Podjavorníky, Orava, Turiec, a Liptov. Prvý krát bolo múzeum sprístupnené návštevníkom v roku 1972.

Stále expozície

V areáli múzea sa nateraz nachádza takmer 150 objektov obytného, hospodárskeho, technického, spoločenského a sakrálneho charakteru. Časť objektov je interiérovo zariadená a sprístupnená návštevníkom. Sú to roľnícke usadlosti s obytnými a hospodárskymi stavbami, solitéry technických, spoločenských a sakrálnych stavieb.

Do súčasnosti je v rámci celkovej expozície interiérovo a exteriérovo zariadených 25 expozičných objektov. V regióne Orava patrí k najpozoruhodnejším zemianska usadlosť z Vyšného Kubína z roku 1748.

V centre areálu je situovaný turčiansky región, ktorého dominantu tvorí drevený rímskokatolícky kostol z Rudna z roku 1792. K unikátnym stavbám patrí aj filagória zo Slovenského Pravna s cennými interiérovými maľbami z roku 1792 a rekonštruovaný objekt voziarne z Moškovca. Pozoruhodným je objekt z Turčeka, ktorý predstavuje spôsob života a bývania karpatských Nemcov z kremnickej oblasti z konca 30. rokov 20. storočia.

V areáli sídli aj Múzeum kultúry Rómov na Slovensku so stálou expozíciou.