Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Adresa a kontakt

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

+421434262191

Horné Jaseno 24

038 02, Turčianske Jaseno

Vstup

rezervácia: telefonicky vopred

časová náročnosť: 30 min.

predaj lístkov: na mieste


Sociálne siete

Predpoveď

Pamätná izba Jána Jessenia

Pamätná izba, ktorej expozícia približuje dejiny obce Turčianske Jaseno a život dr. Jána Jessenia

História a poslanie

Pamätná izba Jána Jessenia bola sprístupnená verejnosti v roku 1996, kedy si obec Turčianske Jaseno pripomenula 435. výročie narodenia a 375. výročie úmrtia tejto najvýznamnejšej osobnosti z rodu Jesenských. 

Stála expozícia

Celá expozícia je rozdelená do dvoch častí. Prvá priblíži návštevníkovi históriu obce Turčianske Jaseno, najvýznamnejších Jesenských, duchovný a školský život v obci a správu obce. Druhá časť hovorí o živote a diele renesančného učenca, lekára a filozofa dr. Jána Jessenia.

Ján Jessenius

Ján Jessenius (1566-1621) bol slovenský lekár, politik, filozof a autor vedeckých spisov. Pochádzal z uhorského zemianskeho rodu, ktorý mal korene v Turčianskom Jasene.  Študoval v Nemecku na univerzite vo Wittenbergu, Lipsku a v talianskej Padove.

Od roku 1600 prednášal na Karlovej univerzite v Prahe, kde sa neskôr stal rektorom. Preslávil sa prvou verejnou pitvou ľudského tela uskutočnenou v Prahe v roku 1600, ktorou prispel k rozvoju anatómie. Ján Jessenius slúžil ako osobný lekár cisára Rudolfa II. Habsburgského i jeho brata Mateja.

V roku 1618 sa v Bratislave snažil zabrániť zvoleniu Ferdinanda II. za uhorského kráľa. Po nástupe Ferdinanda II. Habsburského na český trón bol Jessenius zatknutý a odsúdený na trest smrti sťatím mečom.  Za účasť na protihabsburskom povstaní ho popravili na hromadnej poprave 21. júna 1621 v Prahe.