Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Adresa a kontakt

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

+421910274500

Záborie 21

038 03, Záborie

Vstup

rezervácia: telefonicky vopred

časová náročnosť: 30 min.

predaj lístkov: na mieste


Sociálne siete

Predpoveď

Pamätná izba Jonáša Záborského

Miestne múzeum je venované dejinám zemianskej dediny a jej najvýznamnejšiemu rodákovi básnikovi J. Záborskému

História a poslanie

Najslávnejším rodákom obce je básnik, historik, prozaik, redaktor a kňaz Jonáš Záborský. Na mieste jeho rodného domu bol v roku 1958 vybudovaný pamätník, ktorého autorom je Fraňo Štefunko. Na počesť tohto slávneho rodáka bola v roku 1985 zriadená pamätná izba Jonáša Záborského, ktorá je umiestnená vo viacúčelovej budove.

Stála expozícia

V expozícii sú vystavené originály zemianskych krojov z Turca, pečate a mapy obce z polovice 19. storočia, keramiku a interiér zemianskej kuchyne z 18. a 19. storočia.
Druhá časť expozície je venovaná Jonášovi Záborskému, jeho väzbám s rodiskom a pôsobeniu v Župčanoch, kde bol farárom.

Jonáš Záborský

Jonáš Záborský (1812-1876)  bol slovenský básnik, prozaik, dramatik, historik, novinár, evanjelický a neskôr rímskokatolícky kňaz a teológ. Študoval na teologickej akadémii v Prešove a na univerzite v Halle, kde sa zoznámil s Ľudovítom Štúrom. Pôsobil ako evanjelický farár v Rankovciach.  Po prestúpení na katolícku vieru bol až do smrti farárom v Župčanoch. 

Záborský nebol zástancom politickej orientácie Slovákov na Viedeň, mal spory so štúrovcami a odmietal koncepciu štúrovskej spisovnej slovenčiny, ako jazyk preferoval staroslovenčinu. Bol uznávaným kritikom osobných a spoločenských mravných defektov. Je jedným z najplodnejších klasických autorov, ktorý písal v novodobej spisovnej slovenčine.

Od mladosti mal veľkú literárnu  a publicistickú činnosť.  Rozsiahla dramatická tvorba ho priviedla postupne k historickej dramatickej tvorbe, ktorá vyústila do priamej historickej tvorby; venoval sa v nej najstarším dejinám a v posledných rokoch svojho života sa venoval takmer výlučne historickej tvorbe.