Mauzóleum Rakovských
Posledná zachovaná stavebná pamiatka spojená s významným zemianskym rodom Rakovských
Základné informácie
Mauzóleum Rakovských je neogotická stavba postavená na pôdoryse gréckeho kríža s polygonálnym uzáverom, pochádzajúca z roku 1906. Nachádza sa na cintoríne v Rakove. Toto mauzóleum je poslednou zachovanou stavebnou pamiatkou spojenou s významným zemianskym rodom Rakovských, ktorý výrazne prispel k hospodárskemu, spoločenskému a kultúrnemu rozvoju bývalej Turčianskej stolice.
História a poslanie
Mauzóleum tvorí významnú architektonicko-urbanistickú dominantu obce Rakovo. Jeho návrh pochádza z roku 1906 od staviteľa Stanislava Zachara. Vďaka premyslenej členitej hmotovej skladbe s výraznou štíhlou vežou na južnom priečelí dosiahol autor monumentálny efekt stavby. Budova je navrhnutá v elegantnom neogotickom slohu, inšpirovanom sakrálnou architektúrou, a vyznačuje sa celistvým architektonickým výrazom exteriéru a interiéru, s detailne spracovanými konštrukčnými prvkami a štukovou i maliarskou výzdobou.
Štefan Rakovský (Rakovszky István, 1847 – 1910) sľúbil svojmu bratovi Ivanovi, že po jeho smrti postaví mauzóleum – rodinnú hrobku v Rakove, ku ktorému obaja mali silný vzťah, pretože sa tam narodili. Štefan svoj sľub dodržal. Mal veľmi blízky vzťah k Turcu a svojmu rodisku Rakovu, a preto sa ako dospelý naučil po slovensky. Po smrti jeho manželky Idy boli na jeho žiadosť jej telesné pozostatky a pozostatky ich prvorodeného syna Andreja v roku 1913 prevezené do mauzólea v Rakove.
V mauzóleu sú pochovaní:
- Iván Rakovszky (1826 – 1905)
- Sarlota Rakovszky, rod. Keviczky (1849 – 1887)
- Angelika Rakovszká (1862 – 1878)
- Štefan Rakovský (1847 – 1910)
- Ida, rod. Szilassyová (1851 – 1913)
- Andrej Rakovský (1878 – 1881)