Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

Adresa a kontakt

Základné informácie

časová náročnosť: 30min.


OTVÁRACIA DOBA

Pamätníky SNP v Jedľovinách sú prístupné celoročne a bez obmedzení

Sociálne siete

Predpoveď

Pamätníky SNP v Jedľovinách

14. a 21. septembra 1944 na týchto miestach zavraždili fašisti ranených a zajatých povstalcov

Základné informácie

Dňa 20. septembra 2024 bol v dopoludňajších hodinách odhalený pamätník v Jedľovinách. Tento pamätník je smutným pripomenutím hrôzostrašných udalostí, ktoré sa na tomto mieste odohrali pred 80 rokmi.

História

Dňa 14. septembra 1944, počas protiútoku povstaleckých vojsk, museli fašistické jednotky ustúpiť až za Dolné Vrútky. V priekopských Jedľovinách narazila skupina nemeckých vojakov na 11 ranených povstalcov, ktorých ich spolubojovníci nestihli evakuovať. Fašisti ich zversky povraždili. Ešte krátko predtým ich videl živých Mirko Havák, povstalecký vojak z Banskej Bystrice. Po ústupe fašistov sa vrátil k raneným a našiel ich zmasakrovaných, s rozbitými lebkami, znetvorených a poprepichovaných bodákmi. Ich osobné doklady boli rozhádzané okolo nich. Priekopský občan Miloš Pleško, ktorý ich prišiel pochovať, pozbieral tieto doklady a vložil ich do hrobu prvému zavraždenému na východnej strane jamy. Zavraždení vojaci aj s dokladmi boli exhumovaní v máji 1945. Medzi dokladmi boli aj zápisky vojaka Ondreja Stieranku z Radvane nad Hronom. Na poslednej strane, ktorá bola prilepená krvou k obalu, bolo napísané: „Prikryte vy tmavé lesy, moje súženie.“

Dňa 21. septembra 1944, v tom istom priestore, nemeckí vojaci fašisti zavraždili ďalších 21 zajatých povstaleckých vojakov. Opäť ich pochovával Miloš Pleško. Doklady zavraždených odniesol na notársky úrad, aby ich úradne uložili a zachovali. Krátko nato prišli na notársky úrad nemeckí poľní žandári, vzali doklady a hodili ich do pece, aby nezostali žiadne dôkazy o fašistických zverstvách.

Vo výpise z archívu Múzea SNP v Banskej Bystrici sa uvádza: „Represívne opatrenia fašistickej okupačnej armády postihli za aktívnu pomoc povstaleckým ozbrojeným silám aj obec Priekopa, dnes súčasť Martina. Dielo skazy, ktoré fašisti začali počas bojov o Priekopu, zavŕšili 5. a 6. septembra 1944 vypálením dolného konca obce. O tri dni neskôr vypálili ďalšiu časť obce za potokom zvanú Jordán. Do 20. septembra ľahlo popolom 77 domov a 117 hospodárskych stavení, pričom zhoreli polia plné jesennej úrody. V chotári obce na rúbaní zavraždili 11 ranených povstalcov. Pod Jedľovinami popravili ďalších 41 zajatých povstaleckých vojakov a partizánov. Do koncentračných táborov deportovali 43 osôb.“