
Slovenská národná knižnica 1975 – 2000 – 2025
Slovenská národná knižnica si v tomto roku pripomína 25. výročie samostatnej existencie a 50. výročie dokončenia stavby svojej sídelnej budovy na Hostihore v Martine. V rámci osláv týchto dvoch výročí pôjde o sériu vedeckých, odborných, prezentačných, vzdelávacích a umeleckých podujatí, ktoré sa uskutočnia 3. - 6. júna 2025 v Martine a vo Vrútkach.
„Slovenská národná knižnica je pamäťou nášho národa – zhromažďuje, ochraňuje a uchováva skvosty národnej kultúry. Zároveň ich, ako moderná inštitúcia, sprístupňuje verejnosti v čo najširšom rozsahu a tým napomáha vzdelávaniu širokej verejnosti. Ako naša vrcholná knižničná inštitúcia je dnes súčasťou siete národných knižníc Európy (CENL), a tiež prestížnej medzinárodnej organizácie CERL (Konzorcium európskych výskumných knižníc),“ uviedla Eva Augustínová, generálna riaditeľka SNK.
So svojim fondom 5,34 milióna knižničných jednotiek sa medzi európskymi knižnicami radí k stredne veľkým. Vekovo ju však radíme medzi najmladšie, pretože ako samostatná inštitúcia oficiálne vznikla 1. júla 2000, keď vstúpil do platnosti Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 183/2000 o knižniciach a na jeho základe sa Slovenská národná knižnica stala samostatnou štátnou rozpočtovou organizáciou v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Myšlienky na založenie národnej knižnice Slovákov však siahajú oveľa hlbšie, a to minimálne do roku 1820, a sú úzko späté s Michalom Rešetkom. Skromnému kňazovi sa vtedy vo veľmi prostých podmienkach podarilo založiť knižnicu, ktorá mala už v čase svojho vzniku atribúty národnej knižnice - slúžiť verejnosti a zachrániť slovenské knihy pre budúce generácie.
Sídelná budova Slovenskej národnej knižnice bola postavená v rokoch 1964 až 1975 patrí k dominantám mesta Martin. Je 42 m vysoká a 110 m dlhá, má 14 podlaží a jej interiér i exteriér je dodnes objektom záujmu nielen laickej verejnosti, ale aj odborníkov na dizajn a architektúru. Postavená bola podľa projektu architektov Dušana Kuzmu a Antona Cimmermana s použitím vtedy nových konštrukčných technológií a materiálov. Metóda zdvíhaných stropov bola v tom čase veľmi progresívna a vďaka tomu sa knižnica stala prvou budovou v Československu, ktorá bola postavená touto jedinečnou technikou. Vnútro i vonkajší areál formovali svojimi dielami významní slovenskí výtvarníci – napr. Jozef Kostka, Fraňo Štefunko, Vincent Hložník, Vladimír Kompánek, Milan Laluha či Elena Bellušová.
Program osláv ešte nie je definitívne uzavretý, no už teraz sa môžete tešiť napríklad na komentované prehliadky sídelnej budovy a Konzervačného a digitalizačného centra vo Vrútkach či prezentácie našich odborných pracovísk. Výstava dobových dokumentov a fotografií vo foyer sídelnej budovy bude dokumentovať našu históriu i postupnú výstavbu na Hostihore. Milovníci kníh sa opäť môžu tešiť na vzácnosti, ktoré vyberieme z našich depozitov – najstaršie pergamenové zlomky, našu najzdobenejšiu knihu Norimberskú kroniku (1493), najstaršiu knihu, ktorá bola vytlačená na území Slovenska v slovakizovanej češtine Bardejovský katechizmus (1581), dielo slávneho lekára Jána Jessenia Zoroaster Nova (1593), rukopis slovenskej hymny (1844) Ponad Tatrou blýska, zatykač na J. M. Hurbana, M. M. Hodžu a Ľ. Štúra z r. 1848, rukopis a fotografie P. O. Hviezdoslava a ďalšie vzácnosti.
Oslavy sa budú konať v čase 164. výročia prijatia Memoranda národa slovenského, ktorým mesto Martin prvý raz významne vstúpilo do národných, politických i kultúrnych dejín Slovenska a Slovákov. Práve jeho nadčasový historický význam bol dôvodom, prečo sa Slovenská národná knižnica, vrcholná ustanovizeň slovenského knihovníctva, rozhodla ponúknuť partnerstvo na programovej realizácii svojich jubileí mestu Martin, ako i kultúrnym, odborným, vedeckým, vzdelávacím a umeleckým inštitúciám pôsobiacim v metropole Turca. Integrálnou súčasťou viacgeneračného multižánrového podujatia budú popri Dňoch mesta Martin so silným medzinárodným rozmerom aj vybrané programy 59. ročníka Slovesnej jari – najstaršieho literárneho festivalu na Slovensku. Zásluhou takejto spolupráce oslavy jubileí Slovenskej národnej knižnice zarezonujú na viacerých miestach Martina.
Podrobnejšie informácie o pripravovanom programe už čoskoro zverejníme na profiloch SNK na sociálnych sieťach.