Skip to main content
© , METRO
Tvoríme úspešné príbehy
a komunikačné stratégie
www.projektmetro.sk

UNM operuje pomocou robotického systému už aj detských pacientov

Autor: UN Martin
Foto: UN Martin
Uverejnené: 12. december 2023

V Centre robotickej chirurgie Univerzitnej nemocnice Martin operovali 17-ročnú pacientku s vrodenou polypózou čreva. Pomocou robotického systému Da Vinci Xi jej odstránili celé hrubé črevo aj konečník a tenké črevo našili priamo na análny kanál. Proktokolektómiu u detského pacienta na robotickom systéme robila UNM ako prvá nemocnica krajín V4.

Lekári UNM doteraz systémom Da Vinci najnovšej generácie operovali iba dospelých pacientov. V tomto prípade sa pre robotickú operáciu rozhodli v prípade detského pacienta. „Ochorenie pacientky vyžadovalo náročný operačný výkon, ktorý je výhodné spraviť roboticky. Operuje sa v ťažko prístupných oblastiach, kde robotický systém operatérovi ponúka výhodu prehľadného operačného poľa a bezpečného operovania,“ informoval doc. MUDr. Dalibor Murgaš, PhD., MHA – námestník pre chirurgické disciplíny UNM.

Pacientka trpela vrodenou polypózou čreva, čo je genetické ochorenie s tvorbou polypov hrubého čreva. Tieto sú rizikom vzniku rakoviny hrubého čreva a preto, keď ich je veľa, alebo sú biopsiou zachytené zmeny sliznice, je indikované odstránenie celého hrubé čreva a konečníka „Pri operácii sa odstraňovalo celé hrubé črevo a konečník, namiesto konečníka sa vytvoril rezervoár z tenkého čreva. Obrovským benefitom pre pacienta je pri robotickej operácii oveľa rýchlejšia rekonvalescencia po výkone,“ uviedol MUDr. Marek Adámik, PhD. – expert na robotickú chirurgiu UNM.

Jeho slová potvrdila aj samotná pacientka. „Keď som sa dozvedela, že ma budú operovať pomocou robota, bola som šťastná, pretože som vedela, že zotavenie bude oveľa rýchlejšie. Chcem sa veľmi pekne poďakovať, celému tímu martinskej nemocnice a pánovi doktorovi Adámikovi,“ povedala Laura Tökölyová, ktorá do Martina cestovala až z Košíc.

Lekári UNM systémom Da Vinci operovali už viac ako 100 pacientov

Aktuálne na robotickom systéme operujú chirurgovia, gynekológovia a urológovia. „Do budúcna plánujeme pridať aj ďalšie pracoviská a vo väčšej miere ho chceme využívať práve pri detských pacientoch – napríklad pri detskej chirurgii alebo detskej urológii,“ doplnil docent Dalibor Murgaš. Podľa jeho informácii chce UNM v budúcnosti robotické operácie ponúknuť ešte väčšiemu množstvu pacientov, nakoľko je o tento typ operácii vzhľadom na jeho benefity vysoký záujem.


Reklama

POPULAIR

Predpoveď

Reklama

Meteoradar

INSTAGRAM