
Škôlka Ako u mamy: Bezpečné miesto a príjemné prostredie v centre Martina
V pokojnom prostredí, na Hečkovej ulici v Martine, vyrástla v rodinnom dome škôlka Ako u mamy. Výstižný názov prezrádza zároveň príjemné prostredie aj individuálny prístup k malým návštevníkom.
„Predstavte si, že deti ráno prídu na náš dvor a cítia sa ako doma alebo ako u starých rodičov. To bol náš prvotný zámer, ktorým sme sa riadili pri výbere našich priestorov. Spomedzi mnohých budov, ktorých sme prešli viac než dvadsať, nám učarovala práve staršia vila na Hečkovej ulici pri bývalom Generálnom riaditeľstve ZŤS. Je to širšie centrum mesta, s pokojnou atmosférou a takmer bez premávky. Preto sme sa ho rozhodli upraviť pre našu škôlku,“ rozpráva riaditeľka škôlky Ľubica Beňadiková.
Budova je zasadená do tichej lokality, o jej výhodách sme sa presvedčili aj počas návštevy. Na dvoch podlažiach sa nachádzajú dve triedy pre deti vo veku od dvoch do šesť rokov. Najmenší sú na prvom podlaží a „velkáči“ na druhom. Celková kapacita zariadenia je 32 detí, no momentálne je v škôlke 20 detí a táto prevádzka vyhovuje ako deťom, tak aj pani učiteľkám, ktoré sa tak môžu kvalitnejšie starať o malých obyvateľov tohto domčeka.
"V prevádzke sme už ôsmy rok. Deti tu nájdu rodinné prostredie s láskavým prístupom a inkluzívnou adaptáciou do kolektívu. Otvorení sme od pol siedmej ráno do pol piatej poobede a prístupní sme aj pre deti so špeciálnymi potrebami či deti zahraničných študentov“, dopĺňa Ľubica Beňadiková.
Škôlka Ako u mamy poskytuje celodenný program doplnený o individuálnu prácu s dieťaťom. Tím učiteliek má už veľa skúseností i s prácou pri deťoch s rôznymi špeciálnymi potrebami, ako aj deti citlivé na zmeny prostredia a úzkostlivé, deti mimoriadne nadané, pre ktoré je tiež dôležitý individuálny prístup. Deti sa môžu proaktívne zapájať do rôznych kreatívnych činností, hrať sa na záhrade, či navštevovať rôzne pamiatky a múzeá v centre mesta Martin.
"Chodievame na prechádzky po Malej hore, do hvezdárne, do knižnice...,, snažíme sa deti zaujať aj inšpirovať. V kolektíve sme mali a aj v budúcnosti privítame deti so špeciálnymi potrebami, ktoré učíme začleniť sa medzi ostatné deti. Osobitne cenná je z hľadiska koncepcie škôlky aj spolupráca s rodičmi ako aj možnosť konzultácie práce s deťmi aj s detským psychológom," hovorí učiteľka MŠ Kristína Bandíková.
Koncepcia a systém práce škôlky, zvlášť adaptačný proces, ako veľmi dôležitá súčasť, sú nastavené tak, aby veľká zmena v živote dieťaťa pri presune z rodinného prostredia do škôlky bola pozitívnym zážitkom pre dieťa a tým prevenciou rôznych psychických porúch v budúcom živote. „Keďže sa snažíme stále zlepšovať, od najbližšieho školského roka začíname s programom terapeutickej práce s hlinou, ktorý podporuje adekvátny vývin senzomotorických, sociálnych a emocionálnych zručností a schopností, ktorých vývin je v tomto veku veľmi dôležitý“, vysvetľuje psychologička Ľubica Beňadiková, ktorá je odbornou garantkou a autorkou koncepcie škôlky.
Informácie o škôlke nájdete na webovej stránke: www.akoumamy.sk